Stará dobrá analogová fotka je stále používaná a oblíbená

Praha - Od boomu digitálních fotoaparátů uplynulo sotva pár let. Většina prodejců fotoaparátů by se tehdy shodla, že doba analogových fotoaparátů skončila. Jenže nestalo se. Stará dobrá analogová fotografie je stále používaná a oblíbená. „Lidé si kupují digitální fotoaparáty, když chtějí nafotit tisíce fotek, které pak už nestojí další peníze. Jenže kdo používá filmy, tak ví, že kvalita snímků je nepřekonatelná, jsou teplejší a jasnější. Proto lidé užívají na svých digitálech staré analogové čočky, aby dosáhli těchto výsledků,“ říká opravář fotoaparátů Andrew Demetriou.

Profesionální fotografové, stejně jako praví nadšenci, znovu volí kvalitu analogu a chtějí se učit staré triky. „Abyste dostali opravdovou sépiovou, musíte mít dobrý film a ani tady digitál neunese srovnání. Film vždycky vyhraje. Počítač jen odhaduje, jak by měla fotka vypadat, ale z filmu se tak prostě vyrábí,“ vysvětluje Andrew Demetriou.

Nejlepší je, když si své fotky dokáže fotograf sám vyvolat. Hodiny strávené v temné komoře mají svůj vlastní půvab. Nastavit clonu a čas na zvětšovacím přístroji, vymáchat ve vývojce a ustalovači a s napětím čekat, zda to za všechnu námahu stálo.

„Je to už vlastně trend, je to cool, protože je to retro. Myslím, že někteří lidé už mají plné zuby digitálů a chtějí se vrátit k filmům, jak je znají,“ myslí si amatérská fotografka Kate Contakos.

Analogové fotoaparáty jsou v dnešní době velmi laciné, takže co ušetří za přístroj, může fotograf investovat do filmů a papírů. Neostré nebo špatně komponované fotky vás samozřejmě mohou stát dost peněz. Zklamání se ale vyhnete, když své nepřesné snímky označíte za úmysl. Jako to dělají mnozí fanoušci lomografie.

Nepřemýšlej a foť

„Chodila jsem na kurz fotografování na univerzitě a přišlo mi, že je to moc čísel a moc práce a přemýšlení. Myslím, že lomografie vás od toho všeho počítání osvobozuje. My říkáme: nepřemýšlej a foť,“ vybízí Liana Joyceová, manažerka Lomography Store.