„Od konce loňského roku do letošní poloviny srpna provedla daňová správa na 130 velkých kontrol, 750 menších prověrek a realizovala na 300 vytýkacích řízení kvůli tomu, že neseděly vykázané odpočty DPH,“ řekl Právu Knížek. Stát od nepoctivců dodatečně vybral od začátku roku devět miliard korun, většina z těchto peněz byla nejprve na účtech preventivně zmražena, a když se ukázalo, že jde prokazatelně o daňový únik, strhnul jim je. O dalších osm miliard se podařilo snížit vykázanou ztrátu, tedy peníze, o něž si obchodníci neoprávněně snižovali svůj daňový základ. Dalších osm miliard korun leží v zajišťovacích příkazech.
Na černé listině přibylo od května 200 dalších firem a podnikatelů
Finanční úřady nejdou po obchodnících náhodně, ale vycházejí ze své interní černé listiny daňových podvodníků s pohonnými hmotami. Seznam už obsahuje stovky firem či podnikatelů a měsíc od měsíce se rozšiřuje. „Na interní černé listině daňové správy přibylo k polovině srpna proti květnu již 200 dalších především menších firem a podnikatelů. Je jich zhruba 450 a jejich počet neustále narůstá,“ dodal Knížek.
„Budeme pokračovat v dosavadním trendu tvrdých kontrol. V okamžiku, kdy vstoupí v platnost připravovaná novela zákona o DPH, která by měla platit od 1. ledna 2011, tak máme v ruce další nové možnosti, jak se proti daňovým únikům bránit,“ uvedl Knížek.
Kolotočové podvody fungují na principu dlouhého řetězce transakcí a následných žádostí o vrácení DPH od státu. Zjednodušeně řečeno, někdo zakoupí v unii zboží bez daně z přidané hodnoty, nicméně následně jej prodá i s daní. Státní pokladny v EU takto ročně přicházejí o miliardy eur. O výjimku z pravidel Evropské unie při výběru daně z přidané hodnoty u motorových paliv požádalo Česko na konci srpna. Podle výjimky, kterou musí pro Česko schválit všech 27 členských států EU, by DPH museli odvádět až koneční prodejci, tedy například čerpací stanice.