Zlato zdolalo další rekord, zdražovat bude nejspíš dál

Praha – Cena zlata dnes na termínovém trhu poprvé v historii pokořila hranici 1300 dolarů za troyskou unci. Žlutý kov těží z nejistého vývoje globální ekonomiky a v poslední době také z přílišného kolísání na devizových trzích. Analytici přitom předpokládají, že cena zlata se bude dál zvyšovat.

Spolu s cenou na termínových trzích roste i cena zlata na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání. Tam cena kovu hranici 1300 dolarů ještě nezdolala, rekord tam zatím činí 1298,25 dolaru.

Od začátku roku už zlato zdražilo o 18 procent, za což by se v dnešní době nemusely stydět ani leckteré akcie. „A to není konec. My počítáme s tím, že zlato do konce roku ještě zdraží - počítám tak na 1400 dolarů za trojskou unci,“ míní analytik Credit Suisse Tom Kendall. Vyhlídky globální ekonomiky se totiž v poslední době zhoršují, v řadě zemí klesá tempo růstu a zhoršuje se i výkonnost akciových trhů. Důležité bude podle expertů také to, zda se k růstu nevrátí dolar.

Video Zlato opět na rekordu
video

Zlato opět na rekordu

Petr Čermák, analytik, Colosseum

„Pro drobného českého investora je pravděpodobně nejlepší variantou, jak investovat do zlata, učinit tak prostřednictvím obchodníka s cennými papíry.“

Klíčové ale bude, zda vlády vyspělých zemí sáhnou k dalšímu uvolňování měnové politiky, aby podpořily ekonomiku. Pokud ano, výsledkem bude zřejmě další expanze měnové báze a nevyhnutelné znehodnocení měn.

Zlato přitom není jediným drahým kovem, jehož cena se prudce zvyšuje. Stříbro z počátku v dynamice růstu zaostávalo za zlatem, v posledních dnech ale vše dohání. Dnes dopoledne se cena dostala až na 21,34 dolaru za unci, což je nejvyšší úroveň od října 1980.