Virtuální půjčování filmů se stává hitem

Praha - Klasické videopůjčovny vymírají. Postupně je nahrazují virtuální půjčovny filmů na internetu. V České republice ale zavírání videopůjčoven souvisí rovněž s nástupem levných filmů na DVD. Zatímco před třemi lety u nás fungovalo na 1 500 videopůjčoven, dnes jich je jen něco přes stovku. Ve Spojených státech zdůraznil smutný osud půjčoven videí nedávný krach celonárodního řetězce Blockbuster.

45 korun. Tolik v průměru Češi zaplatí za film v půjčovně. Za stejnou částku si ho ale mohou stáhnout z internetu, to všechno z tepla domova. Anebo dokonce koupit v novinovém stánku, i když tam není zaručen tak široký výběr. Není divu, že klasickým videopůjčovnám pomalu zvoní hrana. U nás, i ve světě. „I ty největší filmové trháky z produkce hlavních amerických filmových studií našim uživatelům nabídneme on-line ve stejný čas jako vyjdou na DVD,“ prohlásil Radek Přikryl, jednatel společnosti Divida.

Ještě před pěti lety nakoupily čtvrtinu všech DVD vydaných v Česku právě videopůjčovny, aby je mohly nabízet svým zákazníkům. Dnes je jejich podíl na celkovém tuzemském prodeji pod hranicí pěti procent. To zrcadlí postupné zanikání většiny těchto provozoven.