Odboráři dovolili UniCreditu propouštět

Milán – Italská bankovní skupina UniCredit bude v Itálii propouštět několik tisíc zaměstnanců. S odbory se dnes dohodla po dlouhém jednání. Průlom ve vyjednávání se podařil až novému vedení banky. Nakonec tedy odejdou do předčasného důchodu asi tři tisíce zaměstnanců. 1 700 pracovníků potom největší italskou banku opustí jinak.

Někteří zaměstnanci odejdou až v roce 2015

UniCredit se velmi angažuje na domácím trhu a na trzích střední a východní Evropy. Mimo jiné působí i v České republice. V Itálii se banka pokouší o zefektivnění činnosti a plánované propouštění rozloží do více let. Část zaměstnanců tak odejde až na konci roku 2015.

Do čela banky se postavil Federico Ghizzoni, který vystřídal dlouholetého generálního ředitele Alessandra Profuma. Ten v září nečekaně rezignoval po kritice, že v bance sílí vliv investorů z Libye. Investoři ale kritizovali i to, že banka nyní zaostává za svými rivaly. Profumo nicméně z původně regionální banky vytvořil finanční skupinu s celoevropskou působností. Banka rostla převážně na základě akvizic. V Itálii bývalý šéf banky položil základ plánovaného propouštění, aby tam banka mohla fungovat efektivněji.

UniCredit v současnosti prožívá nejhorší krizi od druhé světové války - čistý zisk ve druhém čtvrtletí klesl o 70 procent a jen v Itálii banka uzavřela za poslední rok 400 poboček, ve kterých dostalo výpověď  6 150 lidí. Zaměstnanci české filiálky se ale o práci bát nemusí, UniCredit buduje nové pobočky a shání další lidi.


UniCredit je přítomná i v zemích střední a východní Evropy. Například v České republice vlastní i kdysi významnou Živnostenskou banku, kterou sloučila s tuzemskou pobočkou německé HVB Bank. V Polsku pak ovládá banku Pekao. Aktivity banky UniCredit ve střední a východní Evropě se na jejích celkových výnosech podílejí už zhruba z jedné čtvrtiny.