Londýnský East End: Z olympijské kukly se vylíhne IT motýl

Londýn - Londýnský East End čekají velké změny, dočká se totiž nové tváře. Ze současného centra alternativní kultury má vzniknout obdoba amerického Silicon Valley. Britský premiér chce totiž proměnit zemi v nejlepší místo nejen pro velké, ale i začínající technologické firmy. Své pobočky chtějí tímto způsobem ve Velké Británii rozšířit velcí hráči IT scény, konkrétně Google, Facebook, Cisco a Intel.

Londýnský East End, kde je budován Olympijský park, bude po skončení her patřit IT scéně. Pro firmy z technologického odvětví se navíc připravují se i další centra v širším okruhu oblasti. „Investujeme 200 milionů liber do byznysu s velkým potenciálem. Navíc náš plán je proměnit Británii na nejlepší místo na světě pro začínající firmy a investory, kteří se nebojí rizika,“ uvedl ministerský předseda Velké Británie David Cameron.

Londýn už nyní začíná lákat také úspěšné firmy z evropského byznysu. Například ruská firma Mail.Ru vstoupila na londýnskou burzu a s hodnotou 5,7 miliard dolarů je největší evropskou internetovou firmou ve světě kapitálových trhů.

Steve Ballmer, generální ředitel Microsoftu

„Vím, že britská vláda hodně investuje do informačních a digitálních technologií. Podpora trhu jedniček a nul totiž může být nejlepší cesta pro vytváření nových pracovních míst.“

Podle studie společnosti IDC by právě informační technologie měly vytvořit do roku 2013 šest milionů pracovních míst. Během stejné doby by mělo vzniknout 75 tisíc nových firem. „Neberte to prosím tak, že existuje Silicon Valley a ve zbytku světa nic. Je tu plno nadějných lidí a firem, ale my jim chceme jen pomoci,“ říká evropská komisařka Neelie Krosová.

V současnosti fungují technologická centra po celé Evropě. Liší se jen přístupem státu a místní samosprávy. V tuzemsku je zatím nejúspěšnější Technologický park v Brně, kde svá vývojářská centra provozuje kolem dvacítky velkých firem.

Vizualizace hlavního stadionu pro olympiádu v Londýně 2012
Zdroj: london2012.com