ČEZ ruší plánované solární parky, regionální pokladny zapláčou

Chvaletice - Energetický gigant ČEZ zrušil svůj plán postavit u tří uhelných elektráren ještě elektrárny fotovoltaické. Tímto způsobem padla například chystaná výstavba soustavy solárních panelů ve Chvaleticích. Tamní městský úřad rozhodnutí ČEZu lituje. Přijde totiž o peníze, které měla společnost nalít do městské pokladny. Přitom zastupitelé města souhlasili, lokalita už byla připravená a nikdo proti záměru neprotestoval.

„Elektrárna měla mít výkon okolo 20 megawattpeaků a měla stát v prostorách bývalého odkaliště elektrárny Chvaletice,“ uvedl regionální mluvčí Skupiny ČEZ Jiří Kosina. Podle něj projekt ve Chvaleticích ztroskotal na neúspěšném výběrovém řízení: „Byli jsme nuceni na základě neúspěšného výběrového řízení vypsat druhé výběrové řízení, které by nás již posunulo do roku 2011 - a z hlediska tohoto roku by pro nás již byl projekt ekonomicky nerentabilní.“

ČEZ současně změnil strategii, neboť projevil zájem o fotovoltaické elektrárny, jejichž výstavba brzy začne nebo už začala. Krok souvisí s rozhodnutím vlády i poslanců uvalit na solární byznys tvrdé zdanění. Své projekty přitom pozastavují i další společnosti - například Domat, českobudějovický Lumen nebo Photon Energy z Prahy.

Společnost se však dnes ohradila s tím, že neplánuje kupovat další solární elektrárny, ani o tom neuvažuje. Firma prý ve fotovoltaice jen dokončuje své nynější projekty, uvedl její mluvčí Ladislav Kříž.

Odpůrci solárních elektráren jsou však s rozhodnutím ČEZu spokojeni, jen na Pardubicku se totiž nachází několik desítek solárních parků. „Pardubický kraj dosud povolil na svém území 44 fotovoltaických elektráren,“ upřesnila mluvčí Pardubického krajského úřadu Magdalena Navrátilová. V celkovém součtu má Česká republika aktuálně přes 11 tisíc solárních elektráren.

Naopak zrušení projektu solární elektrárny je špatnou zprávou pro samotné Chvaletice. ČEZ totiž městu slíbil peníze. ČEZ navíc původně plánoval postavit fotovoltaické elektrárny také v Tušimicích a Prunéřově. Ovšem i tyto dva projekty zastavil.

Stavba solární elektrárny
Stavba solární elektrárny
Více fotek
  • Stavba solární elektrárny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1880/187925.jpg
  • Kostel ve Chvaleticích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1789/178887.jpg