Světové aerolinky budou kvůli kartelu o 20 miliard chudší

Brusel - Skupina 11 leteckých společností, mezi nimiž jsou i největší evropské aerolinky British Airways a Air France-KLM, dostala od Evropské komise pokutu téměř 800 milionů eur (zhruba 19,7 miliardy korun) za kartelové dohody v nákladní dopravě. Definitivní potvrzení pokuty dnes oznámil eurokomisař Joaquín Almunia. Mezi viníky původně figurovala i společnost Lufthansa, protože ale na protizákonnost upozornila, trest ji mine.

Podle Bruselu se členové kartelu domlouvali na cenách v průběhu šesti let, konkrétně od prosince 1999 do února 2006. Současně je podle eurokomisaře politováníhodné, že se na kartelu podílelo takové množství firem: „Dnešním rozhodnutím komise zasílá jasný vzkaz, že nebude kartelové chování tolerovat.“

Komise udělila pokutu dvojici jmenovaných firem a dále společnostem Air Canada, Cathay Pacific, Cargolux, Japan Airlines, LAN Chile, Martinair, SAS, Singapore Airlines a Qantas.

Kartelu se zúčastnily i Lufthansa a Swiss

Na kartelu se sice podílely i společnost Lufthansa a její švýcarská dceřiná společnost Swiss International Air Lines, ty však žádnou pokutu nedostaly, neboť na protizákonné dohody komisi upozornily jako první.

V kartelových dohodách mezi aerolinkami šlo o přirážky za palivo a bezpečnost. Firmy se navzájem ujišťovaly, že budou za veškerý náklad účtovat stejné základní sazby za kilogram váhy zboží. Později se nezákonné dohody rozšířily i na bezpečnostní poplatky. Pokutované firmy se domluvily, že tyto přirážky budou účtovat všechny z nich a jejich navýšení či snížení budou bez výjimek uplatňovat.

Japan Airlines
Japan Airlines