Zóny volného obchodu v Asii a Tichomoří jsou na dosah

Jokohama - Podle ministrů Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) je třeba další zmrazení nových obchodních bariér. Státníci zároveň slíbili, že budou pokračovat v přípravě rozsáhlé zóny volného obchodu v nejrychleji rostoucím regionu světa. Jednání ale zastínil korejský summit velkých ekonomik G20, který provázejí neshody kolem měn a disproporcí ve světovém obchodu. Devět členských států APEC je zároveň členy G20. Lídři APEC se sejdou o víkendu v Jokohamě, bezprostředně po summitu G20 v Soulu.

Ministři schválili, že se nebudou zavádět žádná nová protekcionistická opatření po další tři roky. Prvně se na tom ministři organizace dohodli v roce 2008 za finanční krize. Nyní ministři také vyzvali k tomu, aby se do konce příštího roku uzavřelo katarské kolo jednání o liberalizaci světového obchodu.

APEC současně podpořil regionální strategii vyváženého a udržitelného růstu, což se v době, kdy se světová ekonomika dělí na bohaté exportéry a zadlužené dovozce, jeví jako prchavý cíl. Bude to tématem i summitu G20. Americký prezident Barack Obama od summitu očekává, že z něj vzejde mechanismus, který zajistí ve světové ekonomice rovnoměrně rozložený a vyvážený růst.

Ministři se zavázali, že udělají konkrétní kroky, aby v Asii a Tichomoří vznikla rozsáhlá zóna volného obchodu (FTAAP) na základě existujících dohod. V regionu žije 40 procent světové populace a vzniká 53 procent světové hospodářské produkce.

Ovšem i přes vřelá slova o volném obchodu se do ekonomické sféry může přelít napětí plynoucí z bezpečnostních sporů. Podle agentury Reuters může rivalita kolem přírodních zdrojů od ropy přes plyn po vzácné kovy vyvolat strategické konflikty.