Najít práci v Řecku? Stále tvrdší oříšek, hlavně pro mladé

Atény – Rozsáhlá úsporná opatření, která byla nucena přijmout řecká vláda ve snaze zabránit státnímu bankrotu, tvrdě dopadají na obyčejné Řeky. Ti se v době rostoucích daní a sociální nejistoty stále více obávají o svoje zaměstnání. Nezaměstnanost v zemi vyrostla podle posledních – srpnových – údajů na rekordních 12,2 procenta. Jen za poslední rok se zástupy nezaměstnaných rozrostly o víc než třetinu a bez práce je tak v desetimilionové zemi víc než 600 tisíc lidí.

Nejhůř se práce hledá mladým Řekům mezi 15 a 24 lety. V srpnu bylo bez zaměstnání skoro 31 procent z nich. Mezi 25 až 34 lety je míra nezaměstnanosti 16,4 procenta. Ještě loni v srpnu byla nezaměstnanost v Řecku na devíti procentech. Aktuálních 12,2 je vůbec nejvyšší hodnotou od roku 2004, kdy země začala měsíční statistiky nezaměstnanosti zpracovávat.

Podle analytiků se navíc nedá čekat, že by se situace na pracovním trhu začala v dohledné době zlepšovat, protože řecká ekonomika prochází nejhlubší hospodářskou recesí za posledních 40 let. Tu ještě přiživují úsporná opatření, která mají dostat pod kontrolu rozvrácené veřejné finance. Radikální úspory si vymínil Mezinárodní měnový fond a Evropská unie jako nutnou podmínku pro poskytnutí pomoci za 110 miliard eur. Bez ní by Řecko pravděpodobně už dávno vyhlásilo státní bankrot.

Přes svou rekordní hodnotu je ale nezaměstnanost v Řecku až čtvrtou nejvyšší v eurozóně. Ještě hůř jsou na tom Španělsko, Slovensko a Irsko. Řekové je ale rychle dohánějí, podle odhadů Bruselu a MMF se v příštím roce řecká nezaměstnanost zvýší na 14,5 procenta.