Čínská skotská by měla být minulostí

Peking – Po tříletém úsilí slaví Asociace skotské whisky úspěch. Napodobeniny slavných ostrovních originálů už nebudou mít v Číně šanci – název skotská totiž pro ně bude díky čínsko-britské úmluvě tabu. Označení Skotská whisky ponese jedině destiláty ze Skotska. To by mělo v nejlidnatější zemi světa podpořit odbyt tradiční skotské na úkor místních padělků.

Dohodu o ochraně skotské whisky by měl podepsat britský mistr obchodu Vincenc Cable v pondělí v Pekingu. „Je to velmi úspěšný průmysl, velmi britský. Ve Skotsku vytváří hodně pracovních míst. Dohoda, kterou se nám podařilo uzavřít, se týká dvou věcí - především chrání intelektuální vlastnictví společností, které whisky vyrábějí, a ulehčuje jim tady obchodování. Navíc chrání čínské zákazníky před padělky,“ uvedl Cable.

Gavin Hawitt, ředitel Asociace skotské whisky:

„Je to luxusní zboží, které vyvážíme. Je to tradiční a opravdu kvalitní pití. Myslím, že čínští zákazníci to vědí, znají pověst skotské whisky, kterou ve světě má a chtějí kvalitu i pro sebe.“

Skotská whisky si v Číně získala zhruba milion příznivců. Palírny teď doufají, že dohoda by mohla nápoji skutečně vrátit jeho exkluzivitu a přilákat tak nové konzumenty. Zatímco teď se na čínský trh dováží nápoje v hodnotě 130 milionů dolarů, v příštích pěti letech by se měl objem zdvojnásobit.