Vlekaři slibují lepší služby za loňské ceny

Praha – České hory a s nimi i desetitisíce lyžařů čekají na sněhovou nadílku. Vlekaři slibují, že ceny permanentek zůstanou až na malé výjimky na stejné úrovni jako v minulé lyžařské sezoně. Provozovatelé českých skiareálů se snaží do tuzemských středisek nalákat co nejvíce lidí. Aby zajistili potřebný standard, investovali letos do nového zařízení v úhrnu 1,5 miliardy korun. Staví se devět zbrusu nových lanovek, z nichž tři vyrostou ve střediscích vznikajících na zelené louce.

Příznivci lyžování se mohou těšit například na zcela nový areál Kouty nad Desnou v Jeseníkách za půl miliardy korun. V prosinci, kdy bude otevřen, se stane největším lyžařským střediskem na Moravě. Disponuje sjezdovkami o délce 5,7 kilometru, vleky a šestimístnou sedačkovou lanovkou, vůbec první v Česku. „Středisko otevřeme 18. prosince,“ uvedl provozovatel areálu Michal Restl.

Novinka vznikla také v Orlických horách. Skipark Červená Voda, který je propojen se sousedními Čenkovicemi, byl vybudován za 250 milionů korun. Nahoru lyžaře vyveze například čtyřsedačková lanovka s vyhřívanými sedačkami.

Sice s ročním zpožděním, ale přece

Dalším novinkou letošního roku za 230 milionů korun je Obří sud Javorník na Ještědsku. Areál, který je určen především pro rodiny s dětmi, měl nabídnout své služby lyžařům už loni. Výstavbu ale protáhly administrativní průtahy. Teď se konečně milovníci zimních radovánek dočkají. „Je to areál, který čítá modrou sjezdovku – 900 metrů dlouhou, 70 metrů širokou. Čítá skikrosovou trať, která je 1 500 metrů dlouhá - s překážkami, s platformami pro zdatné i méně zdatné snowboardisty a lyžaře a dětský provázkový vlek,“ přiblížil nový skiareál Milan Saibert, ředitel společnosti Vane International, která středisko provozuje.

Provozovatelé sjezdovek a vleků i tento rok dali peníze na další modernizaci českých zimních areálů, slibují ale, že do ceny lyžování se to takřka nepromítne. „Přestože v zimní sezoně dojde k navýšení cen energií a vláda avizovala možné navýšení DPH, ceny lyžování v českých lyžařských areálech zůstávají až na výjimky stejné,“ konstatoval šéf Svazu provozovatelů lanovek a vleků Jakub Juračka.

Areál Špindlerův Mlýn, nejprestižnější český resort, slibuje pro nadcházející sezonu novinky v podobě nejrůznějších akčních slev. Slibovaného propojení jednotlivých lyžařských částí se tam ale návštěvníci ani letos nedočkají.