Krize stáhla polovinu Rumunů pod hranici chudoby

Bukurešť – Podle nejnovějších statistik se pod hranici chudoby potácí skoro polovina z 21 milionů obyvatel Rumunska. Obavy z podobného osudu, který během ekonomické krize potkal Řecko či Maďarsko, navíc nutí vládu k razantním úsporám. Pomoc nabízí také Evropská unie. Již nyní v rámci humanitární pomoci zasílá potraviny do nejchudších oblastí Rumunska.

V porovnání s Rumunskem je průměr hranice chudoby v EU jen kolem 17 procent. Problémy má především přes pět milionů rumunských penzistů s průměrným důchodem ve výši 160 euro. Lépe na to ale nejsou ani státní zaměstnanci. „Snažíme se jim říct, že naše platy jsou ještě nižší než jejich důchody. Státní zaměstnanci berou maximálně 152 euro. A tak jediné, co máme, je naděje, že se to jednou zlomí,“ hovoří za Rumuny Iulia Zahariciuc.

Rumunská vláda snížila platy ve státní správě o čtvrtinu a zvýšila o pět procent DPH – vše s cílem snížit skoro sedmiprocentní schodek podle požadavků Mezinárodního měnového fondu. „Rumunsko je potopené v hlubině ekonomické a politické krize. Bez vize a optimismu. Pomoci mohou jen radikální reformy, není jiná cesta,“ tvrdí tamní socioložka Liliana Rusu.

Druhý nejchudší stát Evropské unie zažívá trýznivou krizi, kterou charakterizuje i návrat lidí ze zahraničních pracovních pobytů. Množí se také protesty, při posledním se v centru Bukurešti sešlo třicet tisíc lidí.