3. čtvrtletí české ekonomiky bylo ve znamení tříprocentního růstu

Praha – Ve třetím čtvrtletí česká ekonomika rostla meziročně o tři procenta. Oproti druhému čtvrtletí však hrubý domácí produkt poskočil o pouhých 1,1 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Analytici jsou příjemně překvapeni, očekávali, že na tom bude česká ekonomika hůře. Přisuzovali jí pouze 2,5procentní meziroční růst. Dnešní čísla jsou však předběžná, standardní odhad tvorby a užití HDP Český statistický úřad zveřejní 9. prosince.

Česká ekonomika je opět výkonná

Výkonnost ekonomiky v reálném vyjádření se po odražení ode dna v loňském druhém čtvrtletí postupně zvýšila. Oproti předešlému čtvrtroku se českému produktu dařilo především díky zpracovatelskému průmyslu a obchodu. Naopak výrazný pokles hrubé přidané hodnoty postihl zemědělství. Na tom se podepsalo hlavně počasí. Tvorba hrubé přidané hodnoty v odvětvích služeb naopak stagnovala. „Je to jednoznačně průmysl. V případě těch služeb se ten trend obrací, ale nejsou v současnosti tahounem české ekonomiky,“ říká analytik Atlantiku Petr Sklenář.

Analytici mají radost, optimismus jim nechybí

reakce analytika ČSOB Petra Dufka

„První odhad HDP za třetí čtvrtletí napovídá, že ekonomice se dařilo lépe, než se čekalo.“ Nejsou sice známy podrobnosti, nicméně dá se podle něj odhadovat, že ekonomice pomáhá především export průmyslových firem. Příliš se prý asi nedá spoléhat na domácí poptávku, která doposud zaostávala. Za celý letošní rok HDP překoná hranici dvou procent, což se ještě před rokem zdálo skoro nepředstavitelné, dodal.

Podle hlavního ekonoma ING Vojtěcha Bendy ekonomice pomáhá i spotřeba domácností, která postupně oživuje. V příštím roce by ji pak mohlo táhnout obnovení důvěry bank v domácí spotřebitele. Podle Sklenáře jsou výsledky velice příznivé. Středoevropský region je na tom velice dobře. Západní Evropa a jih se naopak zdejším růstům nemohou rovnat. Německo v současnosti roste dvakrát rychleji než Francie. „Česká republika pokračuje v oživení s tím regionem,“ dodává Sklenář.

Podle Bendy je česká ekonomika ve výhodě díky průmyslové části. Její exportně orientovaná část je prý poměrně mladá. „Podniky navíc výrazně zeštíhlily na začátku loňského roku. Dokázaly se zbavit špatných výrob a připravily se na recesi a to jim pomáhá i v tom, že i v situaci, kdy západní Evropa neroste tak rychle, dokážou v tomto prostoru najít místo pro vlastní expanzi,“ dodává Benda. Čeští exportéři jsou navíc velmi konkurenceschopní a umí se vypořádat i s málo růstovými zeměmi. Exporty automobilů do Španělska se zvedly o desítky procent, i když je země v recesi. Vyváželo se i do Británie, jejíž ekonomika neroste.

hlavní ekonom ING Vojtěch Benda o 3 procentech i v příštím roce

„Jednak je to spotřeba domácností - nemyslím si, že by to prostředí bylo tak negativní, aby lidé neobnovili svou spotřebu, především díky tomu, že jsou málo zadlužení, mohou si půjčovat, mohou podpořit svoji spotřebu úvěry. A další věc jsou ty investice. Podniky v podstatě na dva roky úplně zastavily investiční aktivitu. Ale podniky neplánují na půl roku dopředu, plánují na pět let dopředu. A vzhledem k tomu, že ten výhled do budoucna je pozitivní – každý předpokládá, že spotřeba v zahraničí poroste, […] předpokládám, že podniky budou reagovat i v tomto směru a bude se výrazně rozvíjet investiční aktivita. A jsem velký optimista ohledně exportní aktivity.“

Příznivé zprávy přicházejí i od našeho tahouna

Růst německé ekonomiky se po dvacetiletém maximu ve druhém čtvrtletí v létě zpomalil. Evropský gigant tak mezičtvrtletně vyrostl o 0,7 procenta. Meziroční tempo růstu však zůstalo na vysoké úrovni 3,9 procenta po předchozích 4,3 procenta, oznámil v dnešním rychlém odhadu spolkový statistický úřad.

„Údaje ukazují na velmi slušný růst. Pro celý rok očekáváme 3,6 až 3,7 procenta,“ řekl k dnešní zprávě analytik Jürgen Michels z Citigroup. Podle ekonomů už Německo vpřed netáhne jen vývoz, ale přidávají se i domácí spotřebitelské výdaje. „To by mělo znamenat hodně slušný výkon i v roce 2011, kdy by mohla ekonomika růst o 2,4 až 2,5 procenta,“ řekl Michels. Příznivé zprávy z největší evropské ekonomiky jsou důležité i pro nás. Ekonomika našeho souseda je totiž zároveň i tahounem našeho růstu.

Vývoj HDP v Česku
Vývoj HDP v Česku
Více fotek
  • Vývoj HDP v Česku autor: ČT24, zdroj: ČSÚ http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2096/209597.jpg
  • Euro autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2001/200054.jpg