ČD díky novému dodavateli elektřiny ušetří 200 milionů

Praha – České dráhy už mají jasno v tom, kdo jim bude v příštím roce dodávat elektřinu. Jméno ale nechtějí do podpisu smluv prozradit. Dodavatele vybraly dráhy dnes v elektronické aukci. Energetickou firmu provozovatel české železnice vybíral podle výše poplatku za poskytnuté služby spojené s dodávkou elektřiny. Cena samotné silové elektřiny bude vázána na vývoj na energetické burze. Oproti letošku dráhy předpokládají úsporu na elektřině až 200 milionů korun.

Výběr nového dodavatele snad situaci uklidní

Mluvčí drah Petr Šťáhlavský:

„V minulosti byl vždy nakoupen celý objem energie na plánované období předem a za fixní cenu platnou k datu podání nabídky, do které obchodník zahrnul i vlastní rizika budoucích pohybů na burze.“

Situace kolem dodávek elektřiny pro železnici se v posledním roce značně zamotala. Z dodavatelského řetězce od ledna vypadla Správa železniční dopravní cesty. Tu řada dopravců pranýřovala za údajně příliš vysoké ceny proudu. Správa nakoupila proud na tři roky za fixní cenu od firmy ČEZ. V první polovině roku dráhy nakupovaly proud provizorně přímo od společnosti ČEZ Prodej, který následně vyhrál i řádný tendr. Ke konci třetího čtvrtletí ale ČEZ Prodej smlouvu s drahami vypověděla. V poslední čtvrtině roku dodává elektřinu drahám v rámci provizoria firma E.ON.

Nyní budou dráhy podle takzvaného francouzského modelu dodávat elektřinu i všem ostatním dopravcům na české železniční síti. Sociální demokraté namítají, že to státní rozpočet nezachrání, prý je to elegantní cesta k politické likvidaci opozice.