Kraje se bojí dopadů státních škrtů

Jihlava - Obce a kraje, které už teď doplácejí na výkon státní správy, se bojí, že budou muset kvůli vládním škrtům na státní úředníky doplácet z vlastních rozpočtů ještě víc. Podle ministerstva financí ale není důvod k obavám. Obcím a krajům by měly pomoct vyšší daňové příjmy. Všechny obce s rozšířenou působností přitom mají na starosti vyřizování občanských a řidičských průkazů, pasů, evidenci motorových vozidel a další běžnou státní úřední agendu.

Například Pelhřimov je známý tím, že zde mají na počet obyvatel nejméně úředníků a už si nedovedou představit, kde by ještě měli ušetřit. „Nám sebere stát na výkon státní správy 17 procent, pro město Pelhřimov je to snížení ze 32 na 27 milionů, a to je poměrně razantní krok,“ říká místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek. Zdejší úředníci proto musejí počítat se snížením platů a možná i s propouštěním.

Pelhřimov zatím neví, kde ve vlastním rozpočtu vezme 5 milionů, ale podobně jsou na tom i ostatní města a nebo také kraj Vysočina. Tomu bude na výkon státní správy chybět 6,5 milionu. „Neustále nám přibývají nové zákonné povinnosti, my je v podstatě plníme a musíme plnit, ale ta úplata tomu neodpovídá,“ uvádí ředitel Krajského úřadu Vysočina Zdeněk Kadlec.

Stejné problémy má i město Jihlava, neboť nároky státu na administrativu a kvalitu služeb se neustále zvyšují, ale snižuje se objem peněz, které na fungování úřadů přicházejí. Podle odhadů tajemníka by příští rok měla Jihlava dostat asi o 9 milionů korun méně než letos. Ovšem mluvčí ministerstva financí Jakub Haas dodává, že vše vykompenzují zvýšené daně. I přesto má kraj Vysočina v návrhu rozpočtu na příští rok kolonku s doplatkem na výkon státní správy. Příliš totiž nevěří tomu, že by ho nakonec nemusel platit.

Náměstí v Pelhřimově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24