Warner Bros. se zalíbilo v Británii, kupují „potterovské“ ateliéry

Londýn - Americký filmařský gigant Warner Bros. Enterteiment ještě tento týden dokončí svůj nákup studií ve Velké Británii, ve kterých se zrodily všechny díly příběhu Harryho Pottera. Expanze stála koncern přes 160 milionů dolarů a filmařská společnost tím vytvoří největší „továrnu na filmy“ na starém kontinentu.

Filmové ateliéry Leavesden Studios, nacházející se severozápadně od Londýna, jsou místem, kde se zrodil filmový Harry Potter a postupně vznikala kouzelnická škola v Bradavicích, kámen mudrců i hřiště na hru famfrpál. Koncern Warner Bros Enterteiment zde nyní hodlá zřídit svoje další sídlo.

Protagonisté série filmových trháků krok filmařského giganta uvítali. „Měla jsem tu čest podílet se na filmech, které vznikaly v Leavesden Studios - a je skvělé, že to tak zůstane,“ říká Emma Watson, jíž zná téměř celý svět jako Hermionu. „V této zemi máme úžasný zdroj. Jsou tu desítky talentovaných filmových techniků, filmařů, spisovatelů a také herců,“ doplňuje ji hlavní protagonista filmu Daniel Radcliffe.

Warner Bros. Entertainment v současnosti patří k největším světovým producentům filmových a televizních děl. V současné době je součástí konglomerátu Time Warner a sídlí v Burbanku ve státě Kalifornie v USA. Společnost počítá s tím, že z ateliérů v Británii by v budoucnu mohla vzejít celá řada úspěšných děl, protože tu vznikne nejmodernější prostor i pro velkolepé a náročné filmové scény.

Barry Meyer, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Warner

„Pokud jde o velikost - britská studia jsou z padesáti procent tak velká, jako naše kmenové studio v Burbanku. Takže to plánujeme zrekonstruovat do takové podoby, abychom měli zároveň dvě velké filmové produkce na dvou různých místech na světě.“

Vznik britské pobočky slavné filmové produkce by navíc měl nabídnout tisíce nových pracovních míst. Podle vedení společnosti je teď navíc ta pravá chvíle, kdy obchod uskutečnit. „Proč teď? Protože jsme tady zkrátka velmi aktivní ve výrobě filmů. Nehnuli jsme se z Leavesden Studios za posledních deset let, co jsme dělali Harryho Pottera, a máme v plánu ten objem vyprodukovaných filmů zachovat. Proto má smysl řešit to co nejrychleji,“ vysvětlil výkonný ředitel společnosti Warner Bros. Velká Británie Josh Berger.

Daniel Radcliffe, Emma Watsonová a Rupert Grint na premiéře první části filmu Harry Potter a Relikvie smrti
Zdroj: ČTK/AP