Splatnost řeckého dluhu bude možná prodloužena

Atény - Podle řeckého premiéra Jorga Papandrea by splatnost nouzové půjčky v hodnotě 110 miliard eur (2,7 bilionu korun), kterou čerpá Řecko od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), mohla být prodloužena. Vůdce tamní vlády se takto vyjádřil v rozhovoru pro dnešní vydání řeckého listu Proto Thema.

Řecký premiér Jorgos Papandreu

„Otázka prodloužení splatnosti úvěru je již na stole.“

Již před měsícem o možnosti prodloužení splatnosti půjčky hovořil řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Mluvčí řecké vlády tehdy ale uvedl, že Řecko o prodloužení splatnosti nepožádalo a ani o něm oficiálně nejedná.

Ovšem člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Bini Smaghi v rozhovoru pro nedělní vydání řeckého listu Katimerini upozornil, že jakákoliv jednání o změně podmínek úvěru by poškodila důvěryhodnost Řecka. Dodal, že Řecko se musí zaměřit především na plnění cílů v oblasti snižování rozpočtového schodku.

Premiér: Nebudeme už dál zvyšovat daně ani propouštět

V rozhovoru pro list Proto Thema Papandreu zopakoval, že nemá v plánu další zvyšování daní či propouštění státních zaměstnanců. Řecko se v rámci dohody o půjčce zavázalo k výrazným úsporám. V pondělí do Atén přijedou zástupci MMF, EU a Evropské centrální banky, aby vyhodnotili, jak Řecko ve fiskální politice pokročilo.

Podle jednoho z činitelů řecké vlády Řecko letos nesníží deficit na 7,8 procenta, jak se původně zavázalo. Podle zdroje se deficit bude pohybovat kolem 9,3 procenta. Činitel také řekl, že evropský statistický úřad Eurostat příští týden zpřesní deficit rozpočtu za loňský rok na zhruba 15,5 procenta hrubého domácího produktu. Dosavadní informace uváděly deficit 13,8 procenta. Analytici tvrdí, že Řecko bude téměř jistě požádáno, aby přijalo další opatření ke snížení deficitu.

Řecko
Řecko