Odborovou stávku už asi nic neodvrátí - Nečas i Drábek pochybují o její legálnosti

Praha – Do stávky zaměstnanců ve veřejné a státní správě zbývá jen 24 dní, protest vyhlásily odbory proti úsporným opatřením Nečasovy vlády. Ani po dnešní diskuzi v Otázkách Václava Moravce se však nezdá, že by ještě stávce mohlo něco zamezit. Vláda trvá na nutnosti škrtů s poukazem na to, že jde o celoevropskou nutnost. Opozice a odbory zase trvají na svých požadavcích.

Pravděpodobně tak stávka 8. prosince opravdu vypukne, podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila by totiž vláda musela zachovat stávající systém odměňování zaměstnanců. Odborům se nelíbí zejména to, že by se mělo rozšířit pásmové odměňování na všechny zaměstnance ve státní a veřejné sféře s výjimkou učitelů. U pásmového odměňování totiž automaticky nestoupá plat v závislosti na počtu odpracovaných let. 

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) už prý ale nevidí možnost, jak by mohla vláda rozhodnutí odborů změnit. A na svém si trvá i premiér Nečas, který zdůrazňuje, že jeho vláda koná stejné kroky jako ostatní vlády v Evropě: „Celá Evropa šetří - ať jsou ty vlády levicové, nebo pravicové, tak dělají v podstatě stejné věci, krátí mandatorní výdaje a důchody.“ Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ovšem v Otázkách podotkl, že se také v řadě evropských zemí zvýšily daně pro nejbohatší občany, což se u nás nestalo. 

Bude stávka odborářů legální?

Premiér Nečas také v Otázkách zpochybnil, že odbory při vyhlášení prosincové stávky splnily všechny zákonné podmínky. „Já osobně si myslím, že nebyly naplněny všechny atributy pro správnost této stávky,“ řekl Nečas s odkazem na právnické rozbory. Dodal ale, že tento svůj názor nepovažuje nyní za směrodatný a nechce dál zvyšovat politické nebo sociální napětí. 

Zákonnost stávky definované jako protestní zpochybnil také Jaromír Drábek v televizi Prima. „Stávkovat je možné pouze v souladu se zákonem a zákon o kolektivním vyjednávání to vymezuje jasně,“ uvedl Drábek. Podle této právní normy je stávka „krajním prostředkem ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy“. S tím však šéf odborů Zavadil nesouhlasí. „Stávkovat se dá i podle ústavy a nemá to nic společného s kolektivním vyjednáváním,“ prohlásil. 

Premiér se také v diskuzi zamýšlel nad tím, zda by nebylo dobré zpřesnit zákony, které vyhlášení stávky řeší. Podle něj totiž současná právní úprava umožňuje velmi pružný výklad a možnost vyvolání stávky v podstatě kdykoliv. „Je otázkou dalších debat, zda bychom neměli zpřesnit legislativu, která se týká vyhlašování stávky, zda by tomu například nemělo předcházet referendum členů, určité hlasování, zda si podobnou stávku přejí, protože takhle stačí pár odborářských funkcionářů, aby tu stávku vyvolali,“ řekl Nečas.