Central Group prý vyšetřování poškodilo, hrozí arbitráží

Praha - Škody, které jí kvůli policejnímu vyšetřování vznikly, odhaduje developerská firma Central Group, jejíž výkonný ředitel Aleš Novotný byl o víkendu obviněn z daňového úniku ve výši stovek milionů korun, na desítky až stovky milionů korun. Protikorupční policie obvinila v souvislosti s údajným daňovým únikem ve firmě Cental Group zatím pět lidí včetně Novotného. Částku a podezření v dnešním vydání deníku E15 upřesnil předseda představenstva firmy Dušan Kunovský. Varoval také před arbitráží, kterou prý chce iniciovat švýcarský investor Global Property Capital vlastnící deset procent akcií podniku.

„Mám informace o tom, že zvažuje (Global Property Capital) podniknutí příslušných kroků vůči českému státu na ochranu svých investic,“ uvedl Kunovský, který se kvůli vyšetřování narychlo vrátil z ciziny. Policie obvinila Novotného z daňového úniku a plzeňský okresní soud ho poslal do vazby. Podle Novotného advokáta Lukáše Trojana jde o obvinění z krácení daně ve výši asi 100 až 200 milionů.

V souvislosti s údajným daňovým únikem ve firmě Central Group zatím protikorupční policie obvinila pět lidí včetně výkonného ředitele společnosti Aleše Novotného. Ostatní stíhaní z firmy nejsou. Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko dnes novinářům řekl, že snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur.

Obviněným hrozí až deset let za mřížemi

Obviněným hrozí v případě odsouzení až deset let vězení, protože způsobili nebo chtěli způsobit státu škodu přes 200 milionů korun. Dopouštěli se údajných daňových úniků od poloviny roku 2004 do současnosti. Podle Letka jde zhruba o 700 faktur. Státní zástupce nevyloučil, že se výše škody i počet obviněných může zvýšit.

Policie vyšetřuje údajné daňové úniky Central Group přes rok. Loni v listopadu policie provedla v kancelářích Central Group razii a zabavila účetnictví firmy. Vedení společnosti tehdy tvrdilo, že za vyšetřováním firmy stojí konkurenční boj. Kunovský tento názor pro E15 potvrdil: „Vyšetřování je výsledkem konkurenčního boje s významnou finanční skupinou, s níž jsme se střetli při akvizici pozemku.“

Central Group očekává kvůli obvinění nižší prodeje bytů

Central Group očekává, že obvinění jí v příštích týdnech zpomalí prodeje bytů. „Zpomalení prodejů v příštích týdnech a kampaň na vysvětlení současné situace, to vše samozřejmě připraví firmu o mnoho desítek milionů korun,“ uvedl Kunovský. Konkrétní částku prý ale zatím vyčíslit nelze. Vzhledem k velikosti a stabilitě firmy to však její činnost údajně nijak neohrozí.

Kunovský je přesvědčen, že za celou kauzou stojí konkurence. „Máme důkazy, že současné policejní vyšetřování kvůli údajným daňovým únikům je výsledkem ostrého konkurenčního boje na realitním trhu,“ tvrdí Kunovský.

„Už jen medializace obvinění je pro společnost velmi nepříjemná. Problém nevidím jen v prodejích, ale i ve vztahu k bankám. Bez ohledu na výsledek vyšetřování může mít situace vážný dopad nejen na stávající úvěry, ale i na poskytování úvěrů nových,“ komentoval dění kolem developera Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.