Česko vyhrálo miliardovou arbitráž s Frontier Petroleum Services

Praha - Miliardová arbitráž s kanadskou společností Frontier Petroleum Services (FPS) už nemusí Česko trápit. Uspělo totiž v Haggu proti obvinění, že má firmě zaplatit více než jednu miliardu korun za nezdařenou investici do letecké společnosti LET. S informací dnes přišel mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Arbitráž byla zahájena v prosinci 2007 v nizozemském Haagu. Na základě rozhodnutí arbitrů byly podle Jakoba veškeré nároky společnosti definitivně zamítnuty.

„Jsem rád, že se České republice vyplácí důrazný přístup k mezinárodním arbitrážím, který prosazuji již od svého prvního působení na ministerstvu. Tento přístup šetří miliardy korun daňových poplatníků,“ prohlásil šéf resortu financí Miroslav Kalousek. „Firma je navíc povinna zaplatit České republice její díl nákladů na arbitráž. Ty činily zhruba pět milionů korun,“ dodal Jakob.

V roce 2001 poskytla kanadská společnost FPS firmě Moravan-Aeroplanes zlínského podnikatele Libora Sosky více než 200 milionů korun na koupi aktiv kunovického výrobce letadel, společnosti LET.

Kanaďané ale o své peníze přišli a domnívají se, že ke znehodnocení jejich investice by nedošlo, kdyby ČR byla zemí, kde soudy fungují v reálném čase.

Případ již v minulosti řešil rozhodčí soud ve Švédsku. Součástí dohody mezi firmami FPS a Moravan-Aeroplanes bylo ustanovení o tom, že případný spor bude řešit rozhodčí soud.

V roce 2004 rozhodl stockholmský tribunál o nároku FPS na 49 procent akcií Leteckých závodů. Přiznal mu právo na přednostní zajišťovací nárok k aktivům společnosti LET a k veškerému jmění společnosti Moravan-Aeroplanes až do doby, než bude půjčka 204,1 milionu korun splacena. Moravan-Aeroplanes byl již v té době v konkurzu a konkurzní správce firmy nerespektoval švédský verdikt.

Strategie agresivního přístupu

„Zvolili jsme strategii stejně agresivního přístupu jako ti, kteří chtějí státní rozpočet připravit o miliardy. A protože jsme agresivní a umíme to, tak máme za sebou poměrně dlouhou sérii úspěšných arbitráží,“ komentuje případ ministr financí Kalousek.

Ovšem při pohledu do nedávné minulosti český stát příliš úspěšný není. Jen arbitráž se společností CME Ronalda Laudera Česko stála deset miliard a podobný spor s Nomurou přes 3,5 miliardy. A pokud stát prohraje arbitráž s firmou Diag Human, bude muset vyplatit přes 8 miliard.