Portugalsko bude možná brzy potřebovat finanční pomoc

Lisabon – Nejen Irsko, ale i Portugalsko bude možná kvůli dluhové nákaze v okrajových zemích eurozóny potřebovat mezinárodní finanční pomoc. Webu britského listu The Financial Times to dnes řekl portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santo. Vzápětí ale uvedl, že jeho země zatím o poskytnutí žádné pomoci nejedná.

„Riziko nutnosti požádat o finanční pomoc je vysoké, protože nestojíme před problémem jen jedné země,“ zdůraznil ministr. „Je to problém Řecka, Portugalska a Irska,“ dodal.

Později dos Santo prohlásil, že jeho vláda zatím o žádnou nouzovou pomoc nežádá. „Takový požadavek bezprostředně nehrozí. Nejsou zde žádné kontakty, ať už formální, nebo neformální,“ upozornil. Dodal, že Lisabon hodlá nadále získávat finance prodejem dluhopisů na trhu.

Na periferii eurozóny se na jaře rozhořela dluhová krize, která otřásla důvěrou v euro a jeho stabilitou. Odvrat investorů od těžce zadluženého Řecka a jeho dluhopisů vyvolal zvýšení úvěrových nákladů i u dalších zadlužených a ekonomicky slabých zemí eura. Řecko dostalo v květnu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu příslib pomoci v rekordní výši 110 miliard eur (2,7 bilionu korun). Dalším kandidátem na čerpání podobné pomoci je nyní Irsko, které tíží obrovské náklady na sanaci bank.

Za dalšího potenciálního uchazeče o pomoc považují trhy Portugalsko, další malou zadluženou ekonomiku se špatnými vyhlídkami růstu. Výnosy portugalských vládních dluhů v poslední době rostly podobně prudce jako irských dluhopisů, což naznačuje, že investoři se stále více bojí o solventnost obou zemí.

Nová dluhopisová krize se rozvinula zejména poté, co Německo na říjnovém summitu EU předestřelo návrh zajistit, aby se investoři do vládních dluhopisů insolventních zemí eura podíleli v budoucnu na ztrátách.