Developer ECM se propadl do téměř dvoumiliardové ztráty

Praha - V průběhu tří letošních čtvrtletí prohloubila developerská společnost ECM Real Estate Investments ztrátu na 69,9 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Firma přitom za stejné období roku 2009 prodělala 28,08 milionu eur. ECM REI je v Česku známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci.

Od ledna do konce září se čisté výnosy z pronájmu firmě snížily o 64,5 procenta na 4,2 milionu eur (zhruba 103 milionů korun). Celkový kapitál firmy se na konci třetího čtvrtletí dostal do záporných hodnot na 45,9 milionu eur (kolem 1,1 miliardy korun). V průběhu uplynulého roku získávala ECM REI hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Nedávno se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti.

analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič:

„Trpělivost většiny věřitelů naznačuje, že možnost dohody je vysoká. ECM přesto nebude mít vyhráno, ani pokud dohody dosáhne.“

V současnosti se ECM potýká s vysokým zadlužením. Firma chce situaci vyřešit prostřednictvím připravovaného restrukturalizačního plánu. Návrh, který má být východiskem pro jeho vypracování, podpořila začátkem listopadu valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách. To znamená, že majitelé těchto obligací nepožadují předčasné splacení dluhopisů. Pro schválení konečného plánu restrukturalizace chtějí se společností ještě dále jednat. Podobný postoj zaujali později také držitelé korunových dluhopisů. O restrukturalizačním plánu mají majitelé obligací znovu rozhodovat v prosinci.