Výplata části finanční pomoci Řecku se zpozdí

Brusel - Část finanční injekce poputuje do Řecka se zpožděním. Řekové tak místo prosince dostanou peníze až v lednu, uvedl před začátkem jednání ministrů financí EU v Bruselu rakouský ministr financí Josef Proell. Řecká vláda nejspíš nesplní vlastní závazky na snížení rozpočtového schodku. Podle ní je navíc posunutí výplaty již dohodnuté a nepředstavuje problém. Již v pondělí se přitom ukázalo, že řecký deficit je mnohem vyšší, než analytici i země eurozóny očekávali.

„Velmi stručně jsme se bavili (během úterního zasedání ministrů financí eurozóny) o Řecku a řecká tranše (část celkové pomoci) bude vyplacena v lednu, nikoliv v prosinci,“ uvedl. Šéf rakouské státní pokladny v úterý uvedl, že Rakousko neuvolní část své pomoci, protože Řecko neplní její domluvené podmínky. Atény přitom otevřeně tvrdí, že letošní deficit bude vyšší, než ukazovaly původní odhady.

V prosinci mělo Řecko od zemí eurozóny s výjimkou Slovenska, které pomoc odmítlo, získat celkem devět miliard eur. Řekové tvrdí, že zpoždění platby nebude mít na situaci v zemi vliv a nehrozí nedostatek hotovosti. „Celý proces vyžaduje nejméně deset pracovních dní, a to je také důvod, proč bude dokončený až v lednu,“ uvedlo řecké ministerstvo financí s tím, že jde o technickou záležitost, navíc dopředu dojednanou.