Evropská unie si vzala do hledáčku Irsko, zatím vyčkává

Brusel - V Bruselu se konalo jednání ministrů financí, na kterém Irsko souhlasilo, že bude spolupracovat při řešení hluboké krize svého bankovního sektoru. Řada zemí eurozóny chce uklidnit trhy a Irsku i přes jeho nechuť poslat rychlou pomoc. Ve čtvrtek proto mají do Dublinu přiletět komisaři Evropské unie a Mezinárodního fondu, aby zhodnotili situaci.

Irsko tvrdí, že peníze ze záchranného fondu eurozóny nepotřebuje, protože má zajištěné financování státního dluhu až do poloviny příštího roku. „Jejich hlavním problémem je restrukturalizace bankovního sektoru, nikoliv otázka likvidity veřejných prostředků, a potvrzuje to i prezident euroskupiny, že mají prostředky na financování státního dluhu do poloviny příštího roku,“ prohlásil šéf českých financí Miroslav Kalousek.

Názory na nutnost pomoci v Irsku jsou v rámci eurozóny rozdělené. Juncker spolu s malými zeměmi pomoc ostře odmítá. Proti jeho názoru však stojí velké státy, které pomoc pro Iry žádají. Irská vláda přitom zoufale křičí, že Irsko jako země nebankrotuje. V krizi jsou prý jen tamní banky. „Vytvářet dojem krize, které by teď irský stát čelil, není férové a odporuje to faktům,“ uvedl irský premiér Brian Cowen.

Evropa si ale vzala lekci z pádu Řecka. Nejen z toho důvodu z Irska nespouští oči, jak dokládá i nejnovější jednání ministrů financí v Bruselu. „Je tu jeden velký rozdíl oproti Řecku, protože teď už máme nástroje, jak jednat,“ vysvětluje ministr financí Belgie Didier Reynders.

Do Irska míří delegace MMF a evropští kontroloři

Do 24 hodin má do Dublinu dorazit delegace z Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise. Cílem je připravit se, pokud by Irsko, kde se platí eurem, o mnohamiliardovou pomoc žádalo. Český ministr financí však před nátlakem na Dublin varuje: „Já se nedomnívám, že by se ČR měla podílet na záchraně zemí v eurozóně, nicméně k ničemu takovému zatím nedošlo.“ Velké státy Evropské unie by podle českého ministra financí ani neměly tlačit na Irsko, aby urychleně požádalo o finanční pomoc.

Britové naopak upozorňují, že irská nákaza může ohrozit ostatní. Sami mají v tamních bankách hodně investic. „Jsme připravení pomoct, je to v britských zájmech,“ dokládá britský ministr financí George Osborne.

Sophia Millington-Wardová, výzkumnice, University of Dublin

„Irům na nezávislosti hodně záleží, pořád nezapomněli, že byli britskou kolonií.“

Ne všichni Irové jsou nadšení tím, jak se nabídky na pomoc hrnou - aniž by o ně Irsko po vzoru Atén prosilo. Jiní Irové jsou ale pragmatičtí - připravují se na nejhorší, podobně jako stavební dělník v Dublinu Gerry Kitterick: „Kdyby už došla práce, zvažoval bych emigraci do Kanady nebo Austrálie.“

Eurozóna vyčkává, zda Dublin o pomoc zažádá. Dobře informované zdroje už tvrdí, že by mohla dosáhnout až 90 miliard eur. Není ale zatím jasné, zda ji dostanou jen banky, nebo také irská státní pokladna.

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Více fotek
  • Miroslav Kalousek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2109/210826.jpg
  • Dublinské ulice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/265/26413.jpg