ČEZ a zahraniční banky jednají o prodeji elektřiny na deset let dopředu

Praha - Desítky miliard korun je odhadovaná hodnota kontraktů o prodeji elektřiny na deset let dopředu mezi energetickou společností ČEZ a bankami Morgan Stanley a Crédit Agricole. Banky tak mohou spekulovat na další růst cen elektřiny a později vydělat. Podle některých odborníků jde o velmi neobvyklý krok, avšak cenu elektřiny pro tuzemské spotřebitele tyto kontrakty zřejmě neovlivní. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

ČEZ se zaváže na deset let dopředu k prodeji elektřiny za určitou cenu, druhá strana se zase zaváže k nákupu a zajištění potřebných povolenek na emise oxidu uhličitého. Objem, o němž se jedná, má podle listu činit kolem 300 MW, což je asi 2,5 procenta celkového instalovaného výkonu všech elektráren ČEZ. Při současných cenách by prodej tohoto množství elektřiny přinesl za deset let celkem 30 miliard korun.

Alan Svoboda, ředitel ČEZ Prodej

„Je to pilotní projekt, chceme si vyzkoušet, jaký by to přineslo efekt.“

Podle ředitele ČEZ Prodej Alana Svobody by takové dlouhodobé smlouvy přivítaly například ratingové společnosti, tedy firmy, které ohodnocují úvěrové riziko. ČEZ by si těmito kontrakty pojistil část svých příjmů do budoucna a omezil rizika spojená s kolísáním cen povolenek na vypouštění emisí oxidu uhličitého.

„Je to dost neobvyklá transakce,“ řekl energetický analytik Generali PPF Petr Novák. Svoboda však uvedl, že ve světě nejsou takto dlouhodobé kontrakty například při stavbě plynových zdrojů nebo u obnovitelných zdrojů ničím neobvyklým.