30korunový dluh nemocnici se může vyšplhat na 15 tisíc

Praha – Nezaplacení regulačního poplatku v nemocnici se může pacientovi hrubě nevyplatit. Nemocnice totiž po dlužnících začaly tyto, byť drobné, resty vymáhat. Povinnému poplatku se zatím vyhnuly desítky tisíc lidí, a nemocnicím proto chybí miliony korun. Na vymáhání si tak najímají exekutory. Dluh v řádech desítek korun se tak může vyšplhat až na čtrnáct tisíc. Pokud se ale dluh nepodaří vymoci, nemocnice může také hodně tratit. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

Nemocnicím dochází trpělivost a milionové pohledávky se rozhodly vymáhat soudní cestou. Regulační poplatky se začaly vybírat v lednu roku 2008, blíží se tak jejich promlčení. Lhůta totiž činí tři roky. Pak ale zdravotním zařízením kromě promlčení pohledávky také hrozí pokuta od státu ve výši 50 tisíc korun. Povinnost vymáhání poplatků totiž nemocnicím ukládá zákon.

Důkazní břemeno leží na pacientovi

Advokátka Olivia Tučková:

„Pokud dlužník trvá na tom, že poplatek uhradil, je na něm, aby to dokázal.“

Neplatiči hrozí nebezpečí, že se jeho zanedbatelný dluh promění v částku překonávající deset tisíc korun. Dlužník přitom nemusí informaci o tom, že je na něj vyhlášena exekuce, dostat včas. Stačí, že se delší dobu nevyskytuje v místě trvalého bydliště, nebo nepřebírá poštu. Důkaz o tom, že částku zaplatil, přitom musí dodat právě on. Lidé by si tak měli doklady z nemocnic schovávat. I nemocnice totiž může udělat chybu. „Kvůli zavádění celého nového systému regulačních poplatků mohlo dojít k omylům,“ připouští mluvčí pražské nemocnice v Motole Eva Jurinová.

Exekutoři se přitom nedívají na zoubek jen velkým dlužníkům. Exekuce může proběhnout i na neuhrazenou částku ve výši 30 nebo 90 korun. „S takovými případy se běžně setkáváme. Nemocnice, pro kterou vymáhá můj úřad, stanovila dolní hranici na 90 korun,“ potvrzuje prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdíková. Většina ústavů doteď sice vymáhala spíše vyšší částky, nejvíce se však na neplatičích podílejí dlužníci desítek korun. Například průměrný dluh jednoho hříšníka Fakultní nemocnice v Hradci Králové činí 200 korun. „Problém je v tom, že většina dlužníků dluží jen za jednu návštěvu. Naší nemocnici dluží dvanáct tisíc lidí celkovou částku 2,5 milionu korun,“ upřesňuje ekonom Fakultní nemocnice v HK Jiří Ropek.

Nemocnice jednají

Největší pražská nemocnice v Motole například advokátům k vymáhání už předala 2 775 pohledávek. Další velké nemocnice jsou na tom podobně. „Zatím bylo podáno 504 návrhů na exekuci, ale případy se řeší postupně, jednotlivá řízení stále probíhají,“ dodává Jurinová. Fakultní nemocnice v Hradci Králové hlásí dvanáct tisíc neplatičů. První desítky pacientů v exekuci hlásí i Fakultní nemocnice Plzeň.

Kam se mohou vyšplhat náklady na vymáhání 90 korun?

  • Odměna a režie advokáta: 5 100 Kč
  • Soudní poplatek: 300 Kč
  • Odměna exekutora: 3 000 Kč
  • Náklady exekutora: 3 500 Kč
  • DPH: 2 380 Kč

Celkem dlužník musí zaplatit 14 370 Kč.

0

Soudní ústavy se ale do vymáhání příliš nehrnou. I u zanedbatelných částek se totiž náklady na exekuci mohou vyšplhat až k 15 tisícům korun. Zaplatit by je sice měl dlužník, pokud však u něj nebudou nalezeny peníze, zaplatí náklady nemocnice. „Kvůli vysokým nákladům jsme se rozhodli vymáhat soudní cestou jen větší pohledávky, například za dlouhodobější hospitalizaci,“ vysvětluje Ropek. U menších částek nemocnice používají měkčí metodu vymáhání – dlouhodobé a opakované upomínání. To ale efektivní není. „Než dáme případ soudu, všechny dlužníky obešleme doporučeným dopisem na adresu, kterou uvedli, ale asi 70 až 80 procent dopisů se nám vrací zpět s tím, že adresát nebyl zastižen,“ tvrdí Tučková.

Nemocnice proto zavádějí preventivní opatření jako například platbu předem. Nemohou však odmítnout ošetření člověku, který u sebe nemá peníze.

Očkování
Očkování
Více fotek
  • Očkování autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1990/198978.jpg
  • V nemocnici autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1891/189067.jpg
  • Monitor životních funkcí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2070/206949.jpg