Irsko zřejmě přijme mezinárodní pomoc

Dublin – Podle guvernéra irské národní banky Patricka Honohana přijme nakonec Irsko od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) úvěrovou pomoc v rozsahu desítek miliard eur. Dnes začíná v Dublinu jednat mise EU a MMF, aby připravila plán pomoci irskému bankovnímu sektoru a zabránila Irsku zbankrotovat kvůli obrovským nákladům záchrany bank.

Guvernér irské národní banky Patrick Honohan:

„Očekávání jsou taková, že jednání a diskuse budou efektivní a povedou k uvolnění a čerpání úvěru. Určitě mluvíme o velmi značném úvěru - v desítkách miliard eur, nic přesného však v této fázi zatím na stole není.“

Návštěva EU a MMF má zjistit přesnější požadavky na pomoc, kterou chtějí velké země EU v čele s Německem Dublinu proti jeho vůli vnutit, aby zajistily stabilitu eura. Podle zdrojů z EU může Irsko dostat pomoc od 45 do 90 miliard eur, podle toho, zda ji použije jen pro banky, nebo i pro státní finance. „Všechno co k tomu můžu říct je to, že jsme připravili záchraný balíček jen pro tento účel. A bylo by správné, kdyby ho vláda přijala, aby mohla už na jaře rozjet nutná opatření,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Video Pomoc pro Irsko
video

Pomoc pro Irsko

Irská vláda má financování svých potřeb zajištěné až do léta 2011 a do té doby žádné nové peníze nepotřebuje. Má pouze zájem o pomoc pro své banky, jejichž sanace letos dostane státní rozpočet do rekordního deficitu 32 procent hrubého domácího produktu. To je přímý důsledek toho, že se irská vláda ve finanční krizi na podzim 2008 stoprocentně zaručila za dluhy všech velkých irských bank, tedy nejen za vklady, ale i za veškeré dluhopisy.

Jaromír Šindel, ekonom

„Německo, které je silným hráčem v eurozóně, má relativně velké pohledávky v Irsku. Ale týká se to všech zemí. Každá země eurozóny má svůj zájem, aby se irská situace uklidnila.“

Z velkých zemí se stále častěji ozývají požadavky na to, aby se Irsko v rámci finanční pomoci vzdalo své nízké daně z firemních zisků, která je už léta trnem v oku Francii, Německu a Británii. Dnes proti dani, která Irsku od 90. let zajistila příliv kapitálu a bezprecedentní zbohatnutí, zaútočila francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová. Ta ji označila za „abnornální“ a řekla, že bude nutné diskutovat o tom, jak ji zvýšit a přitom nepoškodit irskou ekonomiku.

Irské problémy ČR neohrozí

Českou ekonomiku současné problémy Irska zřejmě příliš neovlivní. „Zatím to nezasahuje to jádro EU, se kterým máme ekonomické vztahy,“ řekl dnes guvernér České národní banky Miroslav Singer. Problémy zřejmě nehrozí ani tuzemským bankám. „Objem řeckých dluhopisů v držení českých bank představuje necelou třetinu procenta celkových aktiv bankovního sektoru. Objem irských dluhopisů v držení českých bank je dokonce nulový,“ uvedl na dotaz Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení ČNB.