ČSA a cestovní kancelář Blue Style dnes měly svatbu

Praha – Rekreanty cestovní kanceláře Blue Style budou na dovolenou vozit České aerolinie. Jejich dceřiná společnost pro charterovou dopravu Holidays Czech Airlines (HCA) totiž s kanceláří uzavřela tříletou smlouvu. Hodnota kontraktu přesahuje dvě miliardy korun. Obě společnosti oslavily uzavření smlouvy velkolepým svatebním obřadem na Novoměstské radnici v Praze, nechyběla přitom myrta na klopách sak, svědci, svatební pochod ani proslovy.

Aerolinky přepraví sto tisíc zákazníků cestovky ročně

Blue Style se tak podle prezidenta aerolinií Miroslava Dvořáka staly dosud největším klientem charterové přepravy ČSA. Ročně by měly aerolinie přepravit sto tisíc zákazníků této cestovky. Jak uvedl šéf cestovní kanceláře Imed Jeddai, CK Blue Style dosud na charterové přepravě převážně spolupracovala s českou společností Travel Service.

„Důvod je jednoduchý, hledáme lepší služby pro naše klienty,“ řekl Jeddai, dnešek přitom označil za první krok v dlouhodobé spolupráci. Klienti Blue Style budou létat s HCA hlavně do Turecka, Tuniska, Egypta, Řecka a Španělska. První z nich už letadel HCA využili, neboť smlouva platí od začátku listopadu.

mluvčí asociace Tomio Okamura:

„Z tohoto pohledu je získání CK Blue Style pro charterovou dopravu ČSA záchranou.“

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je Blue Style co se počtu klientů týče pátá největší kancelář pro dovolené u moře. Podle Okamury je však překvapivé, že partnerství se oznamuje až v listopadu, když nejpozdějším termínem bývá obvykle září. „To svědčí o neskutečně náročných jednáních, ČSA, aby získaly alespoň někoho z první pětky, musely zřejmě nabídnout zvlášť dobré podmínky,“ uvedl Okamura. Český trh charterových letů je nyní podle něj rozdělen v poměru 80:20 ve prospěch Travel Servisu.

Po rozvodu další svatba

Dnes se ČSA vdaly, letos za sebou už ale mají také rozvod. Letecká společnost totiž od podzimu přišla o největší českou cestovní kancelář Exim Tours, která uzavřela smlouvu s konkurenčním Travel Servisem. S Travel Servisem létají i další „cestovky“ z takzvané velké pětky, Čedok, Fischer a Firo-tour.

Licenci k letecké přepravě získala dceřiná společnost Českých aerolinií letos v říjnu. Předtím chartery ČSA fungovaly jako divize mateřské společnosti. Holidays Czech Airlines mají k dnešku zhruba čtyři desítky klientů z řad cestovních kanceláří. Většina z nich je z Česka, ale mezi partnery jsou například i cestovní agentury z Irska.

Vedení Českých aerolinií věří, že i díky zatím největšímu klientovi budou HCA už v příštím roce zisková. „Plánujeme hospodaření této společnosti mírně pozitivní, v desítkách miliónů korun hospodářského výsledku v následujícím roce,“ uvedl Dvořák. Dceřinná společnost ČSA nyní létá se dvěma Boeingy 737-400, na jaře 2011 přibudou do flotily další dva stroje.

Imed Jeddai a Miroslav Dvořák
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk