Student Agency se odvolala proti pokutě za levné jízdenky

Brno – Společnost Student Agency se odvolala proti víc než šestimilionové pokutě, kterou jí uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení uplatňování predátorských cen na autobusové mezi Prahou a Brnem. Pokuta je podle Student Agency nesmyslná a protizákaznická. Celým případ teď bude řešit rozkladová komise antimonopolního úřadu.

„Rozhodnutí ÚOHS říká, že společnost, která je úspěšná, získá důvěru zákazníků, nemůže reagovat na vývoj na trhu jedním ze základních nástrojů, a to cenou,“ uvedl dnes mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Antimonopolní úřad ale takový výklad odmítá. Student Agency prý nepokutoval za nízké ceny, ale za jejich cílené použití k vytlačení konkurenční společnost Asiana z trhu. Svého dominantního postavení zneužívala Student Agency podle ÚOHS od začátku prosince 2007 do začátku března 2008, kdy firma snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50, později 95 korun.

Taky Asiana ale nabízela ne stejné lince jízdenky za neobvykle nízké ceny. Podle úřadu to ale bylo kvůli jejich zaváděcímu charakteru. Asiana navíc nebyla v dominantním postavení, její jednání proto nepředstavovalo porušení zákona. „Je příznačné, že po odchodu společnosti Asiana z uvedené linky, Student Agency své nízké ceny na konkurenčních spojích nejenže neponechala v platnosti, ale její nové tarify byly vyšší než původní ceny jízdenek v době před započetím ostrého soupeření s Asianou,“ poukázal místopředseda ÚOHS Michal Petr.

Železnice není konkurent

Jednou z klíčových otázek v celém případu bylo vymezení trhu. Antimonopolní úřad totiž zvažoval, zda do trhu zahrnout i železniční dopravu. Nakonec tak ale neučinil. Pokud by rozhodl opačně, Student Agency by zřejmě neměla dominantní postavení na trhu a její chování by tak bylo legální.

Student Agency se brání tím, že antimonopolní úřad údajně špatně vymezil trh, když nevzal v potaz další autobusové dopravce na trati a ani železnici, respektive České dráhy, které na trase Praha-Brno také jezdí. Podle dřívějších vyjádření firmy svým verdiktem ÚOHS rozhodl, že si autobusy, vlaky a automobily vzájemně nekonkurují. Firmě také vadilo to, že ÚOHS údajně odmítl další důkazní šetření, které požadovala.