První Cannafest je tady, nic nelegálního ale nenabízí

Praha – Praha poprvé uvítá konopný veletrh. Na pražském Výstavišti tak začíná první ročník v Česku. Návštěvníci mohou na Cannafest 2010 zavítat až do neděle, jsou pro ně připraveny výrobky z konopí a pomůcky pro jeho pěstování. Dále se mohou těšit třeba na konopné doplňky nebo umělecké předměty. České chutě uspokojí i konopné pivo. Na veletrhu se bude prezentovat 120 vystavovatelů z 15 zemí. Více o festivalu se dozvíte zde.

Návštěvníci se na veletrhu mohou především dozvědět o tom, jak lze konopí pěstovat doma. Veletrh však představí i konopnou kosmetiku, masti, ale například i hudební nástroje. Sehnat půjdou i konopné potraviny. Minimálně tři čtvrtiny vystavovatelů na veletrhu pochází ze zahraničí. Důvod je prostý – za hranicemi mají s pěstováním konopí mnohem větší zkušenosti.

Nic nelegálního na Cannafestu nehledejte

Video Rozhovor s Hanou Gabrielovou a Michalem Rumanem
video

Rozhovor s Hanou Gabrielovou a Michalem Rumanem

Ředitel veletrhu Lukáš Běhal:

„Je to legální akce, spolupracujeme s Policií ČR, konkrétně s protidrogovou centrálou. Nebude se tam dít nic nelegálního.“

Program veletrhu vyplní i bohatý doprovodný program ve formě přednášek s odborníky z centra adiktologie nebo s právníky. Ve speciálním kině se zase budou promítat dokumentární filmy věnované všestrannému využití této rostliny. Stánky s občerstvením pak uspokojí české chutě nabídkou konopného piva. 

Legálně lze v Česku pěstovat pouze několik odrůd technického konopí, které obsahuje méně než tři desetiny procenta THC. I přes rostoucí poptávku po technickém konopí ho však Češi sejí málo. V současnosti je v Česku podle agroporadkyně v oblasti zemědělských alternativ Hany Gabrielové oseto 200 až 300 hektarů.

Češi mají o konopí malé povědomí

„Málokdo si uvědomuje, že ještě před třiceti lety bylo zcela běžné používat konopí jako instalatérskou koudel […] a stále je dnes možné tyto věci v obchodech koupit,“ vysvětluje předseda občanského sdružení Konopal Michal Ruman. Dodává, že o konopí média informují především v souvislosti s kouřením marihuany. O jeho využití proto velké povědomí není. Navíc u nás chybí zpracovatelé. Většina produkce se využívá k produkci oleje pro kosmetický průmysl, rozvíjí se také trh s distribucí. Samotné zpracovatelství je stále na začátku.

Česká republika pěstitele konopí nepodporuje. Z Evropské unie se jim potom může dostat plošná dotace na hektar a příspěvek na nákup osiva. V zahraničí je však běžnou praxí, že jsou evropské dotace dorovnávány národní podporou.