Bydlíte na dobré adrese? Tak si připlaťte za daň z nemovitosti

Praha – Lidé, kteří bydlí na atraktivním místě, si připlatí na dani z nemovitosti. Ministerstvo financí totiž připravuje její změnu. Výši daní by si určila zastupitelstva jednotlivých obcí. Daně totiž míří do obecní pokladny. Na cenových mapách už ministerstvo pracuje. Změny by chtělo dokončit do roku 2012. Sociální demokraté ale ještě vyčkávají s tím, že bude třeba zkoumat sociální dopady. Obce změnu vítají, majitelé domů naopak očekávají zvýšení nákladů na bydlení v atraktivních lokalitách. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Obce si zvýší příjmy, platiči tolik nepřiplatí

Náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič:

„Chceme, aby základna pro stanovení daně byla blíže tržním cenám nemovitostí.“

Video Vyjádření Bohuslava Sobotky
video

Vyjádření Bohuslava Sobotky

Náměstek Minčič si myslí, že tato změna přinese obecním pokladnám vyšší příjmy. Ty však nevzrostou více než dvojnásobně. „Nemělo by jít o zvýšení řádové, nebudou to celé násobky výnosu,“ dodal k tomu náměstek. Takové zvyšování daní by nebylo tak dramatické. Například člověk, který vlastní 75metrový byt v centru Františkových Lázní dnes platí 630 korun ročně. Nově by to tak bylo 1260. Ve skutečnosti se však někomu skutečně daň může zvýšit až zdesetinásobit.

O konkrétní výši výběru potom rozhodnou zastupitelé obcí. Ti jednotlivé parcely začlení do několika kategorií podle toho, zda je na pozemku zavedena elektřina, zda k němu vede dobrá komunikace, zda je poblíž centra města nebo jestli je blízko hlučná silnice či skládka. V nejlepších lokalitách se pak bude platit vyšší daň z nemovitostí než v těch méně atraktivních.  

Náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič:

„V dnešní době máme za celou republiku všude jednotnou sazbu pozemků ve výši dvaceti haléřů.“

Obce se ze změny radují, majitelé domů se obávají vysokých nákladů

Představitelé obcí změnu vítají. „Hlavním cílem změny je, aby obce získaly pravomoc určit daň jinak v luxusní vilové čtvrti a jinak v chatové oblasti či na zemědělských pozemcích,“ uvedl poslanec za TOP 09 Petr Gazdík, který byl donedávna starostou obce Suchá Loz. Obec tak bude moci nižší daní například podpořit továrnu, která zaměstnává obyvatele obce. Jinak to vidí předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. „Zvýšení daně z nemovitostí v lukrativních oblastech povede ke zvýšení nákladů na bydlení v těchto lokalitách,“ uvedl.   

Na stranu vlastníků se postavil i lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. „Je to další porušení slibu, který daly strany vládní koalice před volbami. Jak ODS, tak TOP 09 slibovaly, že nebudou zvyšovat žádné daně. Myslíme si, že majitelé standardních rodinných domků s přiměřeným pozemkem by prostě neměli být v příštích letech zasahováni dalším zvyšováním této daně. A pokud by vláda tuto daň chtěla zvyšovat, tak ať se zaměří pouze na velké luxusní nemovitosti,“ řekl Sobotka novinářům.

Daň z nemovitosti tvořila podle posledních čísel České daňové správy v roce 2009 jen o něco více než procento ze všech vybraných daní v Česku. Finanční úřady loni vybraly na daních celkově zhruba 523 miliard korun, z toho daň z nemovitosti činila 6,36 miliardy.

Polní cesta
Polní cesta
Více fotek
  • Polní cesta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1817/181694.jpg
  • Bohuslav Sobotka autor: Michal Krumphanzl, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2029/202807.jpg