Francie a Německo: Pomoc pro Irsko výměnou za vyšší daně

Brusel – Německo a Francie hrozí Irsku, že mu neposkytnou finanční pomoc. Vadí jim nastavení daní pro firmy, které patří k nejnižším v celé Evropské unii a tlačí tak zemi, aby daně zvýšila. Irové podle jejich názoru nejsou jinak schopni napravit obrovský rozpočtový schodek, který způsobila nutnost záchrany a očištění několika irských bank.

Irové už začínají tlaku ustupovat

Přímo v Irsku nyní jedná mise Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), která připravuje záchranný „balíček“ pro tamní finanční sektor. Irové dosud o zvýšení daně, jejíž sazba činí 12,5 procenta a vláda ji považuje za základ průmyslové politiky, nechtěli slyšet. V posledních dnech se ale zdá, že se jejich odhodlání pomalu vytrácí. „Není to nic, co by se nedalo vyjednat,“ řekla v parlamentu vicepremiérka Mary Coughlanová.

Některým zemím v Evropě jsou však nízké daně trnem v oku dlouhodobě. Podle nejmenovaného francouzského diplomatického zdroje Financial Times byla nízká korporátní daň v Irsku vždy považována za „téměř nepřátelskou“. „Potřebují hodně peněz a my upozorňujeme na korporátní daň, kterou mají velmi nízkou,“ dodal zdroj.

Irsko si nízké daně nemůže dovolit 

Danny McCoy z obchodní asociace IBEC:

„Daně si nastavujeme tak, jak to nejvíce vyhovuje našim lidem. Tomu se říká opravdová suverenita. A tento tlak (na zvýšení daní) je naprosto scestný a nic nevyřeší. Dluhopisové trhy se rozhodně neuklidní.“

Zvýšení daní v Irsku podporuje i eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Irové by se podle něho již dále neměli považovat za národ nízkých daní. Obzvláště pokud potřebují zkrotit obrovský rozpočtový deficit, který jen letos dosáhne více než 30 procent hrubého domácího produktu. Irští podnikatelé a ekonomové si však stěžují na nátlak mezinárodních institucí.

Podobný názor má i šéf irské pobočky americké banky Bank of America Merril Lynch Peter Keegan. „MMF, ECB a Evropská komise si musí uvědomit, že jakýkoliv růst daní nás učiní ekonomicky závislejšími na partnerech v EU než naopak,“ dodal.

Plán pomoci Irsku bude podle zdrojů hotov příští týden

Plán finanční pomoci Irsku, který má vyřešit problémy tamního bankovního sektoru, bude hotov příští týden. Uvedly to dnes informované zdroje. Na trhu ale přetrvávají obavy a část expertů upozorňuje, že pomoc Irsku možná ani nebude stačit. Stále je tak podle nich možné, že potíže Irska se přenesou na další země na periferii eurozóny. Účastníci bankovní konference, která se konala ve Frankfurtu, přílišný optimismus také nesdílejí. Skoro tři čtvrtiny dotázaných si myslí, že i když Irsko dostane brzy pomoc, krize bude pokračovat.     

šéf Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS) Daniel Gros

„Pokud se nezlepší základní parametry (irské ekonomiky), bude ten tlak pokračovat i na další země. Problém je v tom, že se teď žádné problémy neřeší. Řada lidí si myslí, že eurozóna se jen přesouvá od jedné krize ke druhé.“

Guvernér irské centrální banky připustil, že země potřebuje půjčku v řádu desítek miliard eur, pokud má stabilizovat bankovní sektor. Ten je v tak špatném stavu, že bez pomoci Evropské centrální banky už se neobejde a musí od ní čerpat finance na zajištění likvidity.