Českou železnici bude živit proud od ČEZu

Praha - Příští rok bude dodávat elektřinu pro českou železnici společnost ČEZ, která zvítězila v elektronické aukci Českých drah. Hodnotu podepsaného kontraktu žádná ze stran nezveřejnila. Dráhy energetickou firmu vybíraly podle výše poplatku za poskytnuté služby spojené s dodávkou elektřiny, cena samotné silové elektřiny bude vázána na vývoj na energetické burze.

Uzavřený kontrakt znamená značný posun. „V minulosti byl vždy nakoupen celý objem energie na plánované období předem a za fixní cenu platnou k datu podání nabídky, do které obchodník zahrnul i vlastní rizika budoucích pohybů na burze,“ upřesnil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Dráhy předpokládají, že oproti letošku ušetří na elektřině až 200 milionů korun. Podnik příští rok hodlá postupně nakoupit téměř 1,3 milionu megawatthodin elektřiny. Při vypsání tendru přitom podle zápisu v Informačním systému o veřejných zakázkách kalkuloval s cenou 1,85 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty.

Situace kolem dodávek elektřiny pro železnici se v posledním roce značně zamotala. Od ledna z dodavatelského řetězce vypadla státní Správa železniční dopravní cesty, kterou řada dopravců pranýřovala za údajně příliš vysoké ceny proudu. Správa nakoupila proud na tři roky za fixní cenu od firmy ČEZ těsně předtím, než ceny na burze klesly.

V první polovině roku dráhy nakupovaly proud provizorně přímo od společnosti ČEZ, stejná firma následně vyhrála i řádný tendr. S platností ke konci třetího čtvrtletí ale ČEZ smlouvu s drahami vypověděl, pro poslední tři měsíce roku dodává elektřinu pro ČD v rámci provizoria firma E.ON.

Dráhy budou podle takzvaného francouzského modelu dodávat elektřinu i všem ostatním dopravcům na české železniční síti. Spory o naplnění stále platné smlouvy mezi Správou železniční dopravní cesty a ČEZem řeší nyní soud. Správa totiž po změně situace odebírá pouhá dvě procenta nasmlouvaného množství.