Meredith Whitneyová připravuje vlastní ratingovou agenturu

New York – Zavedené ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's Investors Service se mají čeho bát. Konkurovat jim totiž chce společnost Meredith Whitney Advisory Group, kterou založila věhlasná americká analytička Meredith Whitneyová. Trojice ratingových agentur, vedle S&P a Moody's také agentura Fitch, je totiž pod palbou kritiky za to, že v minulosti údajně vydávala tendenční ratingové známky.

Whitneyová předpověděla to, co nikdo jiný neviděl

Analytička Meredith Whitneyová:

„Jsme ve fázi, kdy žádáme o licenci NRSRO s úmyslem stát se oficiálním konkurentem agenturám S&P a Moody's.“

Rating chce firma Whitneyové poskytovat pro strukturované finanční produkty, ale také pro podnikové či komunální dluhopisy. Před třemi lety přitom byla Whitneyová prakticky neznámou analytičkou. Na podzim 2007 ale vydala zprávu k tehdy největší americké bance Citigroup a předpověděla problémy, které nikdo jiný neviděl. Investorům doporučila, aby akcie banky prodali. Analytičce tehdy dokonce někdo vyhrožoval zabitím, což ale nic nezměnilo na tom, že její zpráva odhalila problémy, které přispěly k následné finanční krizi.

Whitneyová, která v roce 2007 pracovala pro společnost CIBC World Markets, tehdy investory varovala, že Citigroup v dalších dvou letech vydělá méně, než se na trhu předpokládá. Citigroup podle jejího názoru navíc měla v blízké budoucnosti prodat část majetku, zvýšit základní jmění a také vyplatit méně dividend. Jinak by podle Whitneyové nesplnila požadavek na kapitálovou přiměřenost. Později přešla Whitneyová do finanční společnosti Oppenheimer, tu však v loňském roce opustila a založila vlastní poradenskou firmu.