Irský tygr pelichá a lidé odcházejí

Praha - Nynější problémy irské ekonomiky vyvolaly v zemi emigrační vlnu do zahraničí. Na vině je nedostatek pracovních příležitostí; nezaměstnanost dosáhla bezmála čtrnácti procent. Odchod se týká nejen vysokoškoláků a absolventů terciárního vzdělávání, ale také gastarbeiterů, kteří míří především do Austrále, Kanady a Spojených států amerických. Ještě před několika měsíci byla země přitom označována jako keltský ekonomický tygr.

„Mezi nezaměstnanými jsou lidé s desetiletou praxí. Moje šance, že najdu práci, je proto velmi malá. Je to velký krok, ale slyšel jsem, že lidé utíkali ještě v 80. letech. Takže je to jako kdyby se to celé opakovalo,“ řekl elektrikář Colum Fester. „Opravdu nechápu, jakou můžou mít lidé, kteří během několika nadcházejících let dokončí školu, reálnou šanci na kariéru,“ dodal student historie a politologie Neil Warner.

Příčinou stávající dluhové krize jsou irské banky. Především podniky už z nich kvůli vytrvalému zhoršování finanční situace země vybraly nemalé objemy vkladů. Irsko je tak nyní kvůli stavu svých finančních domů v natolik vážných problémech, že situaci už začal řešit Mezinárodní měnový fond spolu s Evropskou unií a Evropskou centrální bankou. O podobě plánu finanční pomoci by měla Unie informovat příští týden. 

Pawel Jasnowski, inženýr z Polska

„Polovina z nich (Polkáků) je pryč. Někteří se vrátili do Polska, jiní odešli do jiných zemí, například do Saúdské Arábie a nebo do Norska. Týká se to hlavně stavebnictví, ve kterém mnoho Poláků pracuje, a které teď má mnoho problémů.“

Situaci v Irsku ale nelze podle analytiků hodnotit stejně jako problémy v Řecku. „Irsko je v obtížné situaci a nelze jej srovnávat s Řeckem. Zatímco Řecko se do problémů dostalo kvůli rozhazovačné rozpočtové politice, Irsko doplácí na vlastní realitní a hypoteční bublinu. K ní přispělo také přijetí eura,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.