Soud podpořil žalobu majitelů vozů Toyota, ti chtějí odškodné

Los Angeles - Federální soud v Kalifornii uznal požadavek majitelů automobilů Toyota, kteří chtějí odškodné za snížení hodnoty svých aut. Toyota v minulosti řešila problém s náhlým zrychlováním hybridních modelů Toyota Prius. Majitelé firmu žalují, protože nemůžou za rozumnou cenu prodat ani auto, které nemělo žádné problémy. Soud uznal, že vlastníci takových vozů mohou podat na japonskou automobilku hromadnou žalobu. Rozsudek by mohl být známý za týden.

Soudce James Selna z federálního soudu v Santa Aně rozhodl, že požadavek majitelů aut je oprávněný, a ti tak mohou podat hromadnou žalobu na Toyotu. Soud se teď bude žalobou zabývat, verdikt by mohl padnout příští týden. Majitelé vozů žádají odškodnění za to, že poté, co měly vozy Toyota Prius problémy s brzdami, nemohou svá auta prodat za dobrou cenu. 

Právníci Toyoty se teď snaží soudce Selnu přesvědčit, aby více než 20 žalob zamítl, protože stěžovatelé neutrpěli žádnou ekonomickou ztrátu a nevynaložili ani žádné peníze na opravu vozu. Navíc prý vozidlo dál vlastní a jezdí v něm, ačkoli na firmu podali žalobu. Žaloba těchto lidí podle firemních právníků není o ničem jiném než o tom, že tito lidé mají auto značky Toyota.   

Toyota v souvislosti s nečekaným zrychlením vozu za poslední rok svolala ke kontrole více než deset milionů automobilů v celém světě. Americký Národní úřad pro bezpečnost v silniční dopravě uvedl, že během deseti let obdržel asi 3000 hlášení, kde si majitelé vozů Toyota stěžovali právě na nečekané zrychlení vozu, při němž 93 lidí zahynulo. Vládní úřady potvrdily čtyři smrtelné nehody, které souvisí s tímto problémem.