166 úředníků přistřihne křídla českému hazardu

Praha – Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce prošetřit, kam putují dotace z hazardu, které musí kasina a herny povinně odvádět na dobročinné účely. Od ledna by proto mělo začít fungovat na 166 úředníků, kteří budou třeba kontrolovat, za co společnosti peníze utratily. Píší o tom Hospodářské noviny, které upozornily na to, že až stovky milionů korun končí u pochybných podnikatelů a neprůhledných sdružení, ze kterých mizí neznámo kam.

Zatím je Česko na hazard krátké

náměstek ministra financí Tomáš Zídek o nových úřednících

„Chceme, aby měli podporu i u policie či celní správy. Navíc budou moci kontrolovat herny napříč okresy, což je velká výhoda. Kontroly chceme soustředit hlavně na místa, kde je vyšší koncentrace kasin a heren.“

Od ledna chce ministerstvo financí na krajských finančních úřadech vyčlenit 166 úředníků, kteří si na hazard posvítí. Budou se především zaměřovat na to, zda se peníze nevrací zpět do heren a kasin. Nyní je totiž stát v tomto ohledu bezzubý a sám to i přiznává. V současnosti totiž má jen malou šanci příspěvky kontrolovat. Vzhledem k tomu, že hazardní firmy neplatí daň z příjmu, nemůže na ně finanční úřad, ale jen specializovaní státní kontroloři. Těch je na celou republiku šestnáct.

Například zvířecí útulek Lenky Šverhartové je nejspíš nejutajenějším v Česku. Nemá adresu a úředníci z veterinární správy o něm nic nevědí. Z hazardu mu loni přesto putovalo 6,5 milionu korun. Jeho provozovatelka o tom nechce mluvit. Zatím se firmy nemusely ničeho bát, není se proto čemu divit, že neměly ani potřebu médiím nic vysvětlovat. To by se právě mělo brzy změnit a Šverhartová bude muset doložit, k čemu peníze využila.

Miliardy korun hazard umisťuje, kam se mu zlíbí

Češi loni prosázeli 128 miliard korun, 30 miliard z toho lidé prohráli. Provozovatelé hazardu výnosy nezdaňují, místo toho odvádějí šest až dvacet procent na dobročinné účely, které si sami vyberou. Loni tak na dobročinnost hazard přispěl 3,36 miliardami korun. Desítky a stovky milionů ale mizí u pochybných podnikatelů a neprůhledných sdružení. Otázka, zda se nevrací zpátky do hazardních firem, se přímo nabízí.

Hospodářské noviny se při svých průzkumech dověděly o několika firmách, které jsou nedohledatelné. Narazily i na to, že peníze, které mají putovat na dobročinnost, směřují také k ryze komerčním projektům, jako jsou muzikály Michala Davida nebo motoristický sport.

Tipy Hospodářských novin na kontrolu

Dobročinnost sponzorovaná hazardem, jejíž šéfové většinou nechtějí nebo neumí vysvětlit, na co peníze použili, často také uváděné sídlo organizace neodpovídá reálnému stavu:

 • Nadační fond Salutaris – od čtyř hazardních společností dostal celkem 8,95 milionu korun.
 • Filmař Miroslav Vaněk – od dvou kasin dostal celkem 17,3 milionu.
 • Sdružení Comercio – od hazardu dostalo 2,17 milionu.
 • Občanské sdružení Way Vitae – připsalo si 11 milionů.
 • Spolky 4Eko a Sdružení za kvalitu životního prostředí – dostaly 4 miliony od Merkus Casina.
 • Občanské sdružení Cancor z Vlastislavi – získalo 6,5 milionu od čtyř hazardních společností.
 • Firma Kleopatra Musical skladatele Michala Davida – získala 6,5 milionu.
 • Junior Racing Klub – od různých hazardních společností si přilepšil 90 miliony.
 • Sdružení Brána Kapura – od hazardu získala 52 milionů.

Vláda chce s praktikami v hazardu zatočit. Nově by podle programového prohlášení měl hazard podléhat dvacetiprocentní dani. Peníze by putovaly přímo do státního rozpočtu. Tato změna se ale uskuteční až s novým loterijním zákonem, tedy nejdříve od roku 2013.

Zkrocení hazardu - běh na dlouhou trať

Nejde však o první pokus o zkrocení hazardu. Obce už volají po změnách dlouho. Před několika týdny ministři do sněmovny poslali novelu loterijního zákona, podle které by města mohla povolovat vznik heren, rulet a kasin. Zídek se však k tomuto kroku vyjádřil opatrně. Není sám, kdo má strach, že novela opět neuspěje. „Já jsem v tomhle těžký pesimista. Nejenže se nepodaří hazard omezit, ale ani zdanit. Jejich lobby je příliš silná,“ dodává poslanec Josef Novotný z Věcí veřejných. Změnu odvodů na dobročinnost přitom politici slibují už skoro deset let.

Hrací automat
Hrací automat
Více fotek
 • Hrací automat autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1563/156262.jpg
 • Zasedání Poslanecké sněmovny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1907/190652.jpg