Operátoři brojí proti Applu, zabudovaná SIM karta se jim nelíbí

Barcelona – Mobilním operátorům se nelíbí snaha Applu vyvinout náhradu klasické SIM karty. Ta by měla být zabudovaná přímo v novém modelu iPhonu. Výrazně by se tak usnadnilo střídání operátorů. Velcí operátoři v Evropě proto americké společnosti hrozí sankcemi, pokud firma technologickou inovaci prosadí. Operátoři to sice oficiálně nepřiznávají, ale podle serveru Financial Times o tom spolu jednají.

Apple se podle operátorů snaží získat kontrolu nad jejich vztahem s předplatiteli služeb. Nová technologie by totiž klientům umožnila koupit si iPhone a na webové stránce Apple si vybrat služby operátora, který jim vyhovuje. Potřebná data by se na SIM kartu zapsala na dálku, takže telefon by byl připraven okamžitě k použití. Ještě více by ale mohlo operátorům vadit, že nová technologie SIM karet by klientům umožnila snáze měnit operátory nebo že by lidé začali vyžadovat kratší smlouvy.

Zájem Applu o novou SIM kartu prý s obavami sleduje například Vodafone, France Télécom nebo Telefónica. Ani jedna z těchto firem k této problematice nechtěla nic říci, komentář ale neposkytl ani Apple. Sdílnější byl manažer v jedné velké telekomunikační společnosti, který ale chtěl zůstat v anonymitě. Apple podle něj riskuje válku s operátory, pokud technologii prosadí.

Výkonný ředitel GSMA Rob Conway:

„Původní SIM karta představovala důležitou inovaci mobilní telefonie a pro klienty znamenala řadu výhod. S tím, jak se naše odvětví posouvá od spojování telefonů k propojování široké škály zařízení, je zřejmé, že zabudovaná SIM karta by mohla zajistit ještě větší flexibilitu.“

Operátoři by ale přicházeli o poplatky, a proto se proti novince Applu brání. Stěžují si, že firma chce mít přehled o jejich vztahu se zákazníky. Pohrozili, že přestanou přístroje dotovat v rámci svých tarifů. Přitom právě dotování stojí za jejich masovým rozšířením.