Do Evrazu opět proudí dodávky železa z ArcelorMittalu

Ostrava – Ocelárna Evraz Vítkovice Steel s 320 zaměstnanci je opět v provozu. ArcelorMittal Ostrava totiž obnovil dodávky tekutého železa. Obě firmy ukončily spor o cenách dodávaného železa už na konci října, kdy mezi sebou podepsaly novou dohodu. První vagóny s materiálem do Evrazu zamířily už v pátek. Společnost ArcelorMittal Ostrava už během pátku a uplynulého víkendu dodala Vítkovicím Evraz Steel více než 3,5 tuny železa.

Spor o ceně železa způsobil pozastavení odběru železa ze strany Evrazu na začátku prázdnin. Ocelárna tak odstavila svoji výrobu na více než čtyři měsíce. Po dlouhých jednáních se firmy dohodly na tom, že se cena dodávaného železa bude nově počítat podle vzorce, který bude odrážet hodnotu vstupních surovin.

Nová smlouva je přínosem pro celý region

Ředitel pro výrobu a techniku Josef Buryan:

„Dodávky byly po uzavření nové dohody obnoveny v pátek, když v půl sedmé ráno bylo vyvezeno do vítkovické ocelárny prvních 200 tun.“

Smlouvu o obnovení dodávek podepsali představitelé obou společností 29. října. Zaručuje dodávky surového železa od listopadu 2010 do konce roku 2011. ArcelorMittal Ostrava podle ní dodá do vítkovické ocelárny 65 tisíc tun surového železa ještě do konce letošního roku a dalších 550 tisíc až 600 tisíc tun během roku 2011.

„Tato smlouva je dobrou zprávou pro obě společnosti, jejich zaměstnance i pro region. Jsme rádi, že i přes výrazný nárůst cen surovin a nestabilní situaci na trhu se nám nyní podařilo najít řešení, které je zárukou stability pro rok 2011 pro obě společnosti,“ uvedl po podpisu smlouvy generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil.

Podle generálního ředitele Evraz Vítkovice Steel Zbyňka Kvapíka naplánované množství 550 tisíc tun tekutého železa odpovídá objemu, které Evraz odebíral od ArcelorMittalu i v minulých letech. Jaké hospodářské škody oběma firmám výpadek v dodávkách železa a odstavení ocelárny způsobily, nechtěli ředitelé firem specifikovat. 

Ocelárna AcelorMittal
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24