Mezinárodní inspektoři v Řecku končí, nešetří ale kritikou

Atény – Zástupci Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky dnes skončili inspekci Řecka. V Aténách prověřovali, jak řecká vláda plní sliby, které dala výměnou za finanční pomoc. Řecko sice podle nich může dostat dalších devět miliard eur z celkem 110miliardové sumy, země se ale nevyhnula kritice. Nedodrží totiž letošní schodek rozpočtu na takové úrovni, jak se zavázala. Pokud bude chtít příští rok dostat další peníze, bude muset Řecko přitvrdit v reformách.

Řecko se kvůli finanční pomoci od evropských institucí zavázalo snížit letošní schodek rozpočtu na 7,8 procenta HDP. Poslední čísla ale ukazují, že se slibu neblíží ani zdaleka. Atény počítají, že letošní deficit se vyšplhá na necelých 9,5 procenta hrubého domácího produktu. Kvůli dodržení podmínek úvěrové dohody proto vláda premiéra Jorgose Papandrea navrhuje v příštím roce další škrty, a to i za cenu dalšího propadu ekonomiky. Díky tomu by měl schodek v příštím roce zeštíhlet na 7,4 procenta.

Rozpočet tak počítá se snižováním výdajů ve ztrátových státních podnicích, omezováním nákladů na zdravotnictví a obranu země. Vláda také plánuje zvýšení spotřební daně z 11 na 13 procent. „Všichni víme, že ekonomika je na kritickém bodě. Všichni zároveň víme, že obrovské úsilí stabilizovat finance v letošním roce přineslo ovoce a je třeba v tom pokračovat,“ uvedl.

Vláda předpokládá, že řecká ekonomika se v příštím roce propadne o tři procenta po více než čtyřprocentním poklesu, který nejspíš utrpí letos. Zahraniční instituce jsou přesto spokojené. „Výhled růstu ekonomiky splňuje naše očekávání, finanční sektor je stabilní. Po impozantní první vlně reforem je vláda odhodlána spustit i dalekosáhlou druhou etapu,“ konstatoval zástupce Evropské komise Servaas Deroose.

Podle měnového fondu se bude Řecko moci vrátit na finanční trhy pro nové peníze ještě před koncem tříletého úvěrového programu. Pokud by se však Atény ocitly kvůli navýšení splátek po vypršení programu v obtížích, bude fond připraven mu splátky prodloužit nebo poskytnout další úvěry.