Klaus podepsal narychlo schválené úsporné zákony

Praha - Tři ze čtveřice vládních úsporných zákonů schválených ve sněmovně ve stavu legislativní nouze už nesou také podpis prezidenta Václava Klause. Podle mluvčího Radima Ochvata podepsal balíček opatření v sociální oblasti, změny daně z příjmu a snížení příspěvku politickým stranám a hnutím. Klausův podpis tak zatím chybí pod novelou omezující státní podporu stavebního spoření.

Vláda se úspornými opatřeními snaží zajistit úspory ve státním rozpočtu, aby jeho schodek nepřesáhl 135 miliard korun. Čtveřice zákonů má celkem ušetřit 35 miliard. Ve sněmovně se je podařilo přijmout jen za použití stavu legislativní nouze, Senát je schválil 12. listopadu.

Součástí balíčku v sociální oblasti jsou i změny v odměňování státních zaměstnanců, kvůli kterým vyhlásili odboráři na 8. prosince stávku. Opoziční ČSSD už oznámila, že plánuje podat ústavní stížnost na vyhlášení legislativní nouze. Podobný postup chce zvolit i v případě omezení podpory stavebního spoření, tento zákon však Klaus zatím nepodepsal.

Menší porodné i konec podpory solárních elektráren

Balíček v sociální oblasti omezuje vyplácení porodného, snižuje příspěvek na péči zdravotně postižených v prvním stupni a mění vyplácení rodičovského příspěvku. Jeho součástí je i novela zákoníku práce, která umožňuje vládě, aby stanovila nařízením okruh zaměstnanců, se kterými bude možné sjednat smluvní plat, a to mimo stanovené platové tarify pro platové třídy a platové stupně.

Další změnou je úprava ve vyplácení sociálního příplatku, na který budou mít nárok jen rodiny se zdravotně postiženým dítětem či rodičem. Nemocenská se bude nově vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby budou zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům náhradu mzdy. V současnosti ji vyplácejí pouze do 14. dne nemoci. Novela také upravuje výši nemocenské.

Klausem podepsané daňové změny obsahují například konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Úprava zároveň prodlouží dobu daňového odepisování solárních panelů na 20 let. Do státního rozpočtu by měla přinést 4,3 miliardy korun a dalším veřejným rozpočtům až 1,3 miliardy korun. Ruší také daňové osvobození malých vodních elektráren do jednoho megawattu a tepelných čerpadel.

Prezident si dnes podepsal také zdanění vlastního platu a paušální náhrady. Bývalým prezidentům bude zdaněna jejich renta a náhrady. Zdaňovat se budou i poslanecké náhrady. Také důchodcům, kteří si ročně přivydělají například podnikáním nebo pronájmy víc než 840 tisíc korun, se bude zdaňovat důchod. Bývalým vojákům z povolání se podle novely zdaní výsluhy a odbytné. Zrušena bude také daňová sleva pro firmy a podnikatele, kteří zaměstnávají víc než polovinu zdravotně postižených zaměstnanců.

Nově je zaváděna takzvaná povodňová daň, jež představuje snížení daňové slevy na poplatníka o 1 200 korun ročně. Peníze mají sloužit na odstraňování škod po záplavách. Opatření ale bude platit jen příští rok. Novela obsahuje celkem přes 130 různých změn.

Poslanci schválili v prvním čtení návrh státního rozpočtu pro rok 2011
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24