Americká ekonomika zrychlila, rostla o 2,5 procenta

Washington – Příjemné překvapení přinesly čtvrtletní výsledky americké ekonomiky. Ta v období od července do září posílila o 2,5 procenta, zatímco dřívější údaje amerického ministerstva obchodu hovořily jen o dvouprocentním růstu HDP. K revizi přispěly dobré výsledky zahraničního obchodu spolu s růstem spotřebitelských i vládních výdajů.

Ve druhém čtvrtletí posílil hrubý domácí produkt největší světové ekonomiky o 1,7 procenta. Ekonomika tak sice zrychlila, ekonomové však upozorňují, že růst je stále slabý na to, aby pomohl snížit vysokou nezaměstnanost. Podle ekonomů je ke snížení míry nezaměstnanosti pod současných 9,6 procenta potřeba, aby HDP rostl nejméně o 3,5 procenta.

Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply v období červenec až září o 2,8 procenta. Původní zpráva uváděla růst o 2,6 procenta. Tempo růstu bylo nejvyšší od čtvrtého čtvrtletí 2006 a zrychlilo ze 2,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Vládní výdaje podle revidované zprávy stouply o čtyři procenta místo původních 3,4 procenta.

Vývoj HDP Spojených států
Zdroj: U.S.Bureau of Economic Analysis
Autor: ČT24