Trpí euro smrtelnou nemocí, nebo jen běžným nachlazením?

Frankfurt/Vídeň – Jak si stojí euro? To je otázka, kterou se v souvislosti s dluhovými problémy hned několika zemí eurozóny zabývá kdekdo. Podle německé kancléřky Angely Merkelové čelí euro mimořádným problémům. Měnová unie je podle ní v ohrožení. Takové výroky se nelíbí dalším evropským činitelům ani Evropské centrální bance. Za pravdu jim dávají i někteří ekonomové, podle kterých nejsou problémy eurozóny v celosvětovém kontextu ničím mimořádným.

„Jsme v mimořádně vážné situaci, pokud jde o euro,“ uvedla v úterý Merkelová, když se vyjadřovala k dluhovým problémům, které zmítají převážně zeměmi na okraji eurozóny. Svým komentářem ale kancléřka podle finančních analytiků ještě víc prohloubila pesimismus, který byl na trzích patrný už předtím. Za to sklidila kritiku dalších představitelů unie.

„Já si nemyslím, že euro je v nebezpečí. Euro je pevné,“ reagoval dnes na finanční situaci v rozhovoru pro televizi CNBC lucemburský premiér a předseda skupiny ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker. Stejný názor má také člen bankovní rady Evropské centrální banky Ewald Nowotny.

„To mě pobouřilo,“ reagoval bankéř na slova kancléřky v rakouské televizi ORF. Podle Nowotného, který je zároveň guvernérem rakouské centrální banky, je třeba v těchto otázkách rozlišovat mezi eurem jako měnou a problémy jednotlivých zemí v eurozóně. „Euro v nebezpečí není. V nebezpečí jsou jednotlivé země,“ dodal Nowotny.

Analytici: Evropští lídři podněcují nejistotu

Výroky evropských lídrů k obnovení jistoty na finančních trzích, jejichž panika ještě více podkopává zdraví zemí na periferii eurozóny, nepomáhají ani podle analytiků. Evropští lídři podle nich nejsou zvyklí veřejně mluvit o citlivých finančních záležitostech. Nové myšlenky prezentují dříve, než jsou plně formulovány. „Není to příčina problému, ale často ho to umocňuje,“ podotkl ekonom společnosti ING Carsten Brzeski.

Když nepřežije euro, kdo by přežil?

Řada odborníků se shoduje v tom, že problémy eurozóny nejsou v celosvětovém kontextu ničím mimořádným. Z problémů vyostřených hospodářskou krizí se ještě nedostala ani nejsilnější ekonomika světa. „Spojené státy jsou v ještě méně radostné fiskální situaci jako celek,“ prohlásil v rozhovoru pro ČT24 hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Spojené státy bojují s nejvyššími schodky od druhé světové války. Administrativa prezidenta Baracka Obamy předpokládá, že letošní deficit překoná smutný předloňský rekord. Ten činil 1,42 bilionu dolarů, tedy zhruba 10 procent hrubého domácího produktu. V nové prognóze z konce července vláda předpovídá, že deficit letos vystoupí na 1,47 bilionu dolarů.

Vážným problémům s financováním v uplynulých letech čelilo hned několik amerických států. Nejznámějším příkladem byla Kalifornie. Politik a herec Arnold Schwarzenegger tam svému nástupci na postu guvernéra zanechal rozpočtový deficit 19 miliard dolarů. To vše už po náročné ozdravné kúře veřejných financí, která vyhnala nezaměstnanost v Kalifornii ke 12 procentům.

Evropská centrální banka
Evropská centrální banka
Více fotek
  • Evropská centrální banka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/807/80616.jpg
  • Arnold Schwarzenegger autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1305/130484.jpg