Stabilní a silné letectví má přinést svatba ČSA s Letištěm Praha

Praha - Letiště Praha a České aerolinie se spojí pod jedinou mateřskou společnost Český aeroholding. Projekt dnes na návrh ministerstva financí schválila vláda. Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba je cílem vznik kapitálově silného a stabilního subjektu. Proces vzniku letecké superfirmy by měl být završen nejpozději do konce roku 2012.

Premiér Petr Nečas (ODS)

„V rámci holdingového uspořádání se každá ze společností soustředí na svůj hlavní předmět podnikání.“

Stát si od vytvoření holdingu slibuje zvýšení hodnoty zúčastněných firem. „Mateřská společnost bude kapitálově silnou entitou, která jednotlivé společnosti podpoří v restrukturalizaci a obnovování růstu a která bude zároveň prosazovat úspěch celé skupiny,“ uvedl Jakob. Firmy prý budou fungovat efektivněji, neboť řadu činností mohou sdílet.

Video Reportáž Michaely Polákové
video

Reportáž Michaely Polákové

Samotné České aerolinie už v rámci restrukturalizace fungují v holdingovém uspořádání. Do dceřiných společností vyčlenily například údržbu, odbavení letadel a cestujících nebo charterové lety. Plán na sloučení aerolinek s letištěm podle ministerstva vyhovuje českému i evropskému soutěžnímu právu, podléhá ale schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

V ČSA nyní probíhá tříletý restrukturalizační plán, podle něhož má být společnost koncem roku 2012 provozně v zisku. V brzké době chce mimo jiné omezit svá obchodní zastoupení a místo nich provozovat na základě franšízové dohody s cestovními kancelářemi takzvané OK Pointy, kde se budou prodávat letenky. Obchodních zastoupení má ČSA nyní asi 30, provoz už byl ukončen v Bratislavě.

Zaměstnanci firmy loni přistoupili na snížení platů až o 30 procent. Navíc od nástupu nového šéfa ubylo v pracovním kolektivu 900 zaměstnanců. Počet pilotů se za poslední rok snížil asi o 70 na 430. Díky prodeji majetku by se po letech tápání v červených číslech už letos mohly aerolinky dotknout těch černých.