Stavíme úsporně – školu i rodinný dům

Praha – Českou energetickou stavbou roku se stal pavilon základní školy v Praze-Slivenci. Zabodoval využitím prvků, které se používají spíše u  pasivních domů - rekuperace tepla, trojskla nebo 25centimetrová izolace - to vše znamená úsporu tepla kolem osmdesáti procent. Soutěž má upozornit na nejlepší nízkoenergetické a pasivní stavby a projekty v oblasti energetiky.

Titul získala taky společnost HVM Plasma specializující se na tvrdé otěruvzdorné povlaky, které zvyšují životnost implantátů a nebo se využívají v automobilovém průmyslu. Díky maximálnímu zužitkování odpadního tepla, které se uvolní při výrobě, se firmě podařilo snížit energetickou náročnost provozu o téměř 75 procent.

V kategorii rodinných domů vyhrála pasivní dřevostavba z Dubňan - čidla v obvodovém plášti kontrolují vlhkost a teplotu. Celý objekt je napojen na systém řízení pro tzv. inteligentní domy. Rodinný dům je konstrukčně proveden jako ekologická dřevostavba, zároveň jako experimentální objekt s ohledem na použité systémy řízení pro inteligentní domy. Konstrukce obvodového pláště obvodové stěny a střechy) jsou vybaveny čidly na měření vlhkosti a teploty v konstrukci.