Za „bankrot obcí“ zaplatí jejich obyvatelé

Praha – Stát chystá tvrdý konec pro problémové obce. Nově by podle ministerstva vnitra a financí měl platit zákon, podle kterého by mohly zadlužené obce vyhlásit bankrot. Dosud tak mohly učinit pouze firmy a fyzické osoby. Bankrot však pro obce bude znamenat rozprodávání majetku a žádné zaměstnance. O záměru ministerstev píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Za dluhy si připlatí každý občan

Náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu František Vavera:

„Předlužená obec bude muset předložit ministerstvu financí ozdravný program. Když se ho nepodaří do určité doby naplnit, do obce přijde nucený správce. Pokud i nucený správce konstatuje, že splacení obecních dluhů v rozumné době není možné, musí nastat insolvence.“

Firmy buď v konkurzu rozprodají veškerý majetek a skončí, nebo jim věřitelé dovolí reorganizaci a předlužená firma dál funguje a postupně umořuje dluhy. Fyzická osoba může požádat soud o oddlužení, vyhlásit na sebe bankrot a splatit část dluhu. Po pěti letech živoření pak může začít znovu s čistým štítem. Když věřitelé nesouhlasí, musí splácet dluhy do konce života. Za dluhy obce však budou odpovídat její obyvatelé. Ti by podle návrhu zaplatili například vyšší daně z nemovitosti nebo opravou chodníků.

Svaz měst a obcí zavedení „obecního bankrotu“ vítá. „Volič by si měl uvědomit, koho volí, aby na to nedoplatil,“ uvedl výkonný šéf svazu Jaromír Jech. Většina věřitelů totiž zůstane neuspokojena a už dnes se stává, že ve volbách vyhraje bývalý starosta, který obec do potíží přivedl. Mnohdy navíc občané o problémech obce vůbec nevědí. S novou legislativou chce ministerstvo vnitra zavést také tvrdší postih vůči zastupitelům, pokud se dopustí nesprávného postupu.

44 obcí je předlužených

Loni klesly obcím příjmy z daní o desetinu a polovinu z 6244 obcí nějaké dluhy tíží. Ministerstvo financí zaznamenalo na konci loňského roku 44 předlužených obcí, což je o 18 obcí více než rok předtím. Jde zpravidla o sídla do tisícovky obyvatel.