Dnešní řecké stávky byly jen výstrahou, peklo se rozpoutá v prosinci

Atény – Stovky lidí dnes demonstrovaly v centru Atén proti současným ekonomickým úsporným opatřením vlády. Stávka sužuje již třetím dnem námořní dopravu na vnitrostátních linkách, přičemž trajekty by mezi kontinentálním Řeckem a jeho nesčetnými ostrovy neměly vyplouvat minimálně do neděle. Nespokojené obyvatelstvo tak vyjadřuje svůj nesouhlas s opatřeními, která chystá řecká vláda. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond sice odsouhlasily třetí část pomoci, aby ale Řecko v březnu dostalo i čtvrtou injekci, musí splnit řadu velmi přísných opatření. Ta s sebou opět přinesou snižování platů a propouštění.

Dnešní protesty byly výrazně slabší než na jaře a v létě. Pochod demonstrantů tentokrát neprovázely ani násilnosti, které v minulosti vyvolávaly zejména radikálnější skupinky házením zápalných lahví po příslušnících pořádkových sil.

Dnešní protesty byly pouhou výstrahou

Proti vládě se i tentokrát postavily státní a zdravotnické odbory podpořené levicovou opozicí. Ty na dnešek vyhlásily tříhodinovou stávku. Celodenní stávku potom vyhlásily námořnické odbory. V Aténách navíc protesty zasáhly městskou hromadnou dopravu.

Dnešní stávka byla jen výstrahou. Pokud se vláda nepolepší, intenzivní protesty prý budou pokračovat v prosinci. Stále více se ovšem objevují spekulace, že ve skutečnosti už odborům dochází dech. Lidé jsou protesty unaveni a navíc už ztatili víru, že je možné něco změnit.

Na splnění zatím nejtvrdších úsporných opatření na rok 2011 má vláda sto dní. V březnu za odměnu dostanou Atény finanční injekci. Podmínky určila inspekční komise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Ta oznámila, že Řecko v zásadě plní kritéria květnové dohody o finanční pomoci. Země ale musí být razantnější v reformách, aby příští rok splnila plán snižování rozpočtového deficitu.

Řecko nyní musí začít ihned rušit nebo slučovat prodělečné státní organizace, což s sebou ponese snížení počtu pracovních míst. Omezení výdajů na zdravotnictví potom přinese především snižování platů, a to i v soukromém sektoru.