Eurozónou se šíří panika, její rozpad prý ale nehrozí

Berlín – Šéf evropského stabilizačního fondu, který se podílí na záchraně Irska a Řecka, Klaus Regling tvrdí, že je riziko rozpadu eurozóny nulové. Situace je ale podle něho vážná. Na to ukazují i finanční trhy. Irské problémy už se přenášejí na evropskou měnu. Euro je vůči dolaru na dvouměsíčním minimu. Pád eura by byl však pro jednotlivé státy ekonomickou sebevraždou. Navíc by Evropa bez eura měla jen poloviční politickou váhu, dodává Regling.

Šéf evropského stabilizačního fondu Klaus Regling:

„Je tu nulové nebezpečí. Je nepředstavitelné, že by euro padlo. Žádná země se eura z vlastní vůle nevzdá. Pro slabší země by to byla ekonomická sebevražda a pro silnější země by to bylo podobné. A politicky by měla Evropa bez eura pouze poloviční váhu.“

Regling tak pravděpodobně reaguje na prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, které tento týden znepokojilo trhy i představitele Evropské unie. Euro je podle ní v mimořádně vážných problémech. „Já si nemyslím, že euro je v nebezpečí. Euro je pevné,“ reagoval v úterý na prohlášení Merkelové lucemburský premiér a předseda takzvané euroskupiny, která sdružuje ministry financí eurozóny, Jean-Claude Juncker. Podle analytiků kancléřka prohloubila napětí a pesimismus, který panuje na finančních trzích kvůli irské krizi. Odrazilo se to i v kurzu eura.

Nesouhlas s prohlášením kancléřky vyslovil i předseda takzvané euroskupiny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. „Nemám obavy ani o přežití eura, ani o přežití Evropské unie. Jsem však znepokojen, že Německo a jeho federální i místní orgány pozvolna ztrácejí ze zřetele společný evropský prospěch,“ řekl. Narážel tak zejména na nedávné snahy Německa prosadit proti řadě ostatních zemí své návrhy na řešení budoucích dluhových krizí.

Diskusi nad vlastními výroky nakonec mírnila i sama Merkelová. „Věřím víc, než jsem věřila na jaře, že Evropská unie vyjde z nynějších problémů posílena,“ řekla dnes podnikatelům v Berlíně. Zároveň je podle ní ale nutné, aby investoři počínaje rokem 2013 nesli část nákladů na sanaci státních financí.

Irsko - další důvod problémů eura

Kromě Řecka se do vážných problémů dostalo i Irsko. Zemi čekají největší škrty v historii. Do čtyř let chce vláda ušetřit 15 miliard eur - téměř polovinu z toho už příští rok. „V minulých letech jsme prožívali roky prosperity, musíme se poučit do budoucna. Teď ale musíme snížit největší státní výdaje - jde o veřejný sektor, důchody nebo sociální péči,“ uvedl irský ministr financí Brian Lenihan. „Národní plán obnovy je ve skutečnosti účet za 13 let korupce a selhání republikánské strany,“ tvrdí ale Joan Burton z opozice. Irsko ale není jedinou zemí, která má problémy.

Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík:

„Realita je taková, že na řadě je Portugalsko, pak nastávají větší průšvihy - Španělsko a vůbec se nedá vyloučit, že se do velmi podobných problémů mohla dostat i Itálie. A to už nepomůže ani žádný záchranný balíček.“

Jakmile by došlo na Portugalsko, které by odhadem potřebovalo nejméně 50 miliard eur, zesílí tlak na sousední Španělsko. Jeho hrubý domácí produkt je zhruba dvakrát větší než řecký, irský a portugalský dohromady.

Irsko
Irsko