Dnes je v USA černý pátek - nákupní horečka vrcholí

New York – Díkůvzdání ve Spojených státech amerických je dnes už minulostí, a Američané se proto vrhají na obchodní centra. Miliony z nich tak chtějí využít mohutné slevy. Američtí prodejci totiž razantním snížením cen zahájili vánoční nákupní sezonu. Chtějí tak do obchodů nalákat zákazníky, hodně vydělat a dostat se do černých čísel. Právě podle černého označení zisků říká Amerika dnešnímu dni černý pátek.

Obchodníci očekávají nájezd v podobě 128 milionů lidí. Vysoké zisky ale jistotou nejsou. Spotřebitelé totiž mají po finanční krizi obavy z budoucnosti. Proto by letos mohli projevit menší zájem o nákupy. Už tak jich podle odborníků dorazí nakupovat zhruba o sedm milionů méně než loni a většina z nich plánuje utratit až o třetinu méně peněz než v roce 2009.

Slevy zákazníky nalákají

Pesimismus však rozhodně na místě není. Některé obchodní řetězce začaly se slevami už minulý týden a podle některých odborníků se může krize ale projevit i opačně. Lidé budou mít větší snahu ušetřit a zisky obchodníků, kteří nabízejí slevy v desítkách procent, tomu budou úměrné.

Ač nazvali Američané dnešní den černým pátkem podle vysokých tržeb, nejde o den s největším obratem. Prvenství si ve Spojených státech už po řadu let drží poslední předvánoční sobota.